bluetooth 5 teknolojisi 2017’de geliyor

  2
  teknoagasi 8.12.2016 10:14
  akıllı telefonlara ayrıca günümüzde artan iot cihazları ve giyilebilir cihazlarla bluetooth teknolojisinin önemi arttı. bluetooth 4.2 kalitesini kullandığımız şu dönemde bilhassa akıllı saat, kablosuz kulaklık ve akıllı bilezik hikayesinde daha uzun menzil ve daha süratli iletişim gerekebiliyor.

  bu bilinçle inşa edilen bluetooth 5 hakkındaki daha ilkin yukarıda görebileceğimiz yazımızda da anlayabileceğiniz benzer biçimde 3 mühim özelliği ön plana çıkıyor. bunlar ise; 2 kat daha uzun menzil, 4 kat daha süratli veri aktarımı ve düşük enerji tüketimi.

  bluetooth bağlantısından beklenilen bütün yenilikleri getirecek olan bt 5, ilk farklılığını ise sonucunda .0 benzer biçimde bir ibare olmadan sunuyor. kısaca bu teknoloji bluetooth 5.0 değil, bluetooth 5.

  bluetooth’un 4.x sürümlerinin ble, şu demek oluyor ki düşük enerji versiyonları dışarıda 50-100m arası menzil sağlarken kapalı ortamda 10-20m’ye kadar düşebiliyordu. bunu sağlam bir halde aşan bt 5, dışarıda 200m içeride ise 50m’ye kadar menzil sağlayabiliyor. aktarma hızı noktasında bt 4.x sürümleri en çok 1mbps veri aktarımı yapabilirken, bt 5 bunu 2mbps seviyesine çıkarmakta. yaklaşık olarak 1.6mbps hızında aktarım sağlayacağı söylenen bt 5, enerji verimliliği noktasında ise 2.5 kat daha iyi olacak.

  netice olarak yeni nesil cihazlarda bulunacak olan bu standart, son dönemde akıllı bilezik, akıllı saat ve diğer iot ile giyilebilir cihazlarla komünikasyon için devamlı açık durması ihtiyaç duyulan bluetooth teknolojisini daha verimli ve oldukça daha efektif kullanılmasını sağlayacak.

  teknoagasi.com/...nolojisi-2017de-geliyo