daral geldi islam olmayan bir ülkeye gideceğim

  11
  filozofunsakali 19.5.2022 23:57
  arkadaşlar yarım saat önce bulunduğum duruma bir öfke patlaması yaşayarak islam olmayan, ekonomisi çalışan insana adaletli olan sıradan bir ülkeye taşınmaya karar verdim.

  sebebi ise; ben motion graphic design öğreniyorum (2 senedir yapıyorum ama artık level up almam lazım) fakat yurtdışında 1 günde yapılan tasarımları ben 3 günde yapıyorum. bilgisayarım kötü ve bana vakit kazandıracak pluginleri satın alamıyorum.

  yeni bir program öğrenmek istiyorum unreal engine 5 ismini duymuşsunuzdur. yeni dünya oraya evriliyor ama ben evrilemiyorum çünkü bilgisayarım kaldırmıyor ki öğreneyim. ben animasyona dair, sinemaya ve yeni çağa ayak uydurmaya çalışırken ülkem beni boğuyor çünkü erişemiyorum. daha adil bir ülkeye gidip daha fazla çalışıp en azından kafam rahat yaşamak istiyorum. yaşım 25 ama 55 yaşında gibi mental sağlığım var.
 • 1
  sevde 20.5.2022 00:18
  hakısın lakin konunun islam olmayan ülkeyle ne alakası var? kusursuz olan islam'dır insanlar değil. ülkemiz refah olarak batı kadar iyi değil ancak terkedilmeyede layık değil. vatanın her karışı kan ile sulanmışken olmaz. inşallah çok iyi yerlere geleceksin istediğin her türlü bilgisayarı da alacaksın. allah çalışana verir ve ümidini kesmeyene.
  1
  filozofunsakali 20.5.2022 00:46
  maalesef türkiye'deki gericilik ve yozlaşma din kaynaklı. kötücül kaynak din. 09:00-18:00 ayrı 19:00-01:00 ayrı çalışıyorum yine para yetmiyor. verebileceğim her şeyi verdim. yurt dışına çıkabilirsem, türk toplumu değişmediği sürece tatile bile geleceğimi sanmıyorum.
 • 1
  reelsamurai 20.5.2022 06:30
  uzun zaman sonra puive gireyim dedim bu başlığı gördüm sonra içimden dedim ki allah allah bu çocuk ne yaşadı da böyle bir başlık açtı sonra yazdıklarını okudum da islamla bağdaşan hiçbir şey göremedim dinin ekonomiye etkisi elbet vardır ama senin o bilgisayarı alamamanın sebeplerinin listesini çıkarırsak din en sonlarda yer bulur kankam :)
 • 0
  filozofunsakali 20.5.2022 07:44
  hocam bıkkınlık geldi malum kesimden. bu duruma gelmemizin en büyük sebebi siyasal islamdır bence. yeter diyorum ve biraz da bakayım diğer dinlerin olduğu ülkelerde durum nasıl. hem zengin hem medeniyeti kurabilmiş bir islam ülkesi yok şuan. sebep bir bilgisayar değil herkes oraya odaklanmış ama hiçbir şeyin karşılığı yok. ne gündelik yaşam ne ekonomik ne hukuki ne eğitim ne felsefi hiçbir şekilde huzur yok maalesef genel ortadoğu ülkelerinde. o yüzden daral geldi. düşünsene müslüman ağırlıklı ülke doğup büyüyorsun ama yaşadığın süreçte islam düşmanı oluyorsun. bunun sebebi benim bunu istememden bağımsız gerçekleşen bir durum olduğunu düşünüyorum. benim gibi okumuş genç yaşında bıkmış ve iş hayatına yeni atılmış herkesin ilk planı ülkeden kaçmak ise iktidarın politikasındandır. iktidarın politikası ise siyasal islamdır.
 • 2
  neumond 21.5.2022 23:56
  gitmenin kolay bir yolu varsa durduğun hata ama ben hepten umutsuz da değilim, elbet bu akşamın bir de sabahı olacaktır, öbür türlü sonumuz uçurum zaten hayatta kalmak olacak yakında derdimiz.
 • 3
  hedap 7.6.2022 01:34
  uzun bir zaman sonra bu başlığı görünce kendimde bir değişim fark ettim. hak veriyorum bu konuda. islam artık yayılmaması gereken, seçilmesi gereken bir din haline geldi. islam inancına çocukluktan sahip olan insanlar çok daha kolay marjinalleştirilebiliyor radikalleşebiliyor. cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda ki gibi dini örgütlenme adı altında oluşturulan bu cemaat tarikat gibi yapıların üstünden bir silindir geçse bir kaç neslin hayatı kurtulacak.
  çünkü din kardeşligi ümmet kardeşliği ülkede liyakati, adaleti, huzuru, özgürlüğü her şeyi katletti. amaa artık o da mümkün değil gibi. allah sonumuzu hayretsin. kişisel olarak islam dininin temelinde iyi bir insan olma prensibi görüyorum ve inanıyorum ama toplum bazında bu böyle değil. en yakın örnek ortadoğu vb coğrafyalarda neandertallerden 5 dakka sonra doğmuş gibi islami yaymaya ve yaşamaya çalışan çöl bedevileri. ülkeye de doluyorlar yavaş yavaş.
 • 1
  filozofunsakali 8.6.2022 18:19
  hatırlar mısın puvo seneler önce bu tartışmaları yapardık örneğin din iyi mi kötü mü diye yine puivde. inanır mısın o kadar önemi kalmadı ki hiçbir şeyin insan sadece huzur istiyor çevresinde. o tartışmaları yaptığımız günler ne kadar saçmaymış halbuki daha huzurlu günlermiş meğerse
  1
  hedap 18.6.2022 02:38
  kesinlikle. o zamanlar demeye bile gerek yok aslında. bugünün türkiye'sinde geride kalan her bir dün bugünden ve yarından huzurlu.
 • 2
  aaronbrethorst 8.6.2022 22:15
  ya yemin ediyorum en son ne zaman mutlu olduğumu hatırlamıyorum tek düşündüğüm şey geçim sıkıntısı, benim ve ailemin parasal sorunları. ne kendimi geliştirebiliyorum ne hayal kurabiliyorum. bir insanın en büyük sorunu barınmak olabilir mi? barınmak ve karnımı doyurmak baya hayatımın gündeminde şu anda, düne kadar hiç derdim olmayan şeylerdi. çok bunaldım ve kendimi çaresiz hissediyorum. ufacık bir ışık görünmez mi şu ülkede ya bir görsem ona tutunacağım ama yok
 • 2
  benikimsesevmiyor 8.6.2022 22:28
  en azından 25 yaşındasın, daha senden geçmemiş bizim gibi, bu buhran geçecektir yakında. burs falan bulabilirsen bu alanda yardımcı olan kurumlardan çok iyi olur aslında.

  zor bir şey ama kredi çekip iyi bir bilgisayar alabilirsin, mecbur part time da olsa çalışarak o kredi taksitlerini ödeyebilirsin. dediğim gibi zor ama boş durmaktan iyidir, maalesef oyunu extreme seviyede oynuyoruz 🙁 gençlere en ufak bir destek verilmiyor
 • 1
  caytiryakisi 9.6.2022 10:54
  gitmek de pek kolay değil artık, herkesi almıyorlar eskisi gibi
  1
  filozofunsakali 9.6.2022 12:37
  meslek sayesinde işe yarar biri olduğunu kanıtladığında bazı ülkelere gidebiliyorsun. ilk hedefim kanada şuan
  1
  caytiryakisi 10.6.2022 22:47
  off yemin ediyorum kafa olarak 18 yaşına geri dönersin gidersen :) öyle bir rahatlama, inşallah hedefine ulaşırsın
 • 2
  pandababy 10.6.2022 11:09
  birkaç seneye deutschlanda kaçıyorum ben de aga yolun açık olsun
  0
  filozofunsakali 10.6.2022 13:34
  o zamana kadar dayan puvo güzel günler göreceğiz
  0
  pandababy 11.6.2022 18:37
  çok zor ama bakalım, türkiye artık çalışıp hayat kurulabilecek bir ülke olmaktan çıktı