kumaş nasıl yapılır?

  12
  shewolf 27.4.2018 13:55
  kumaşın ana maddesi ipliktir. kumaş nasıl üretilir sorusuna cevap vermek için ipliğin tezgahlardaki macerasını bilmek gerekir. ipliğin ilmek olarak bir araya getirilmesi ve ağ gibi örülmesiyle yapılır. ipliğin ham maddesi ne ise doğal olarak kumaşın da ana içeriği o madde olur.

  elde edilen iplikler çeşitli dokuma yöntemleriyle kumaşa dönüştürülür. sık ve hızlı bir makinesel işlemden sonra elde edilen kumaş ipliğin tüm karakteristik özelliklerini yansıtır. birçok ipliğin farklı özellikleri olduğundan bu ipliklerin kumaşa çevrilmesinde de bu özelliklere uygun üretim teknikleri kullanılır.

  örneğin keten kumaşın üretimi ile pamuk kumaşın üretiminde çok farklı teknikler ve tekstil yardımcı malzemeleri kullanılır. farklı içerikli kumaşların üretimi ise çok daha komplike çalışmayı ve kumaş üretimi yapan makine ve teçhizatı gerektirir. örneğin pamuk saten kumaşlarda kullanılan iki maddenin kombinasyonunda uygulanan üretim tekniği tekli üretime göre oldukça fark arz eder.

 • 1
  aynendiyerekyasamak 27.4.2018 13:58
  güzel bilgiler sağol puvo
  1
  shewolf 27.4.2018 17:21
  rica ederim :)
 • 1
  adaminhasiyim 16.5.2019 14:42 ~ 17.5.2019 02:48
  kumaş, ipliklerin, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturduğu kaplayıcı yüzeylerdir. pamuk, yün, ipek, keten vb maddelerden elde edilir. birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından üstünden geçirilmesi ile kumaş oluşturulur. pamuk, ipek, yün ve etamin çeşitleri vardır.
  https://ellysus.com/