yeni araştırmaya göre çocukluk lösemisi engellenebilir

  6
  sewo 27.5.2018 22:18
  kaynak

  2000 çocukta 1 çocukta görülen kanser tipi zengin ülkelerde % 1 arttı. bilim insanları akut lenfoblastik lösemide(all) bazı genetik faktörler olduğunu bilse de, bu araştırma ile bu yıkıcı kanser türlerine dair somut deliller sunuluyor.

  “hayatımın 40 yılın çocukluk lösemini araştırmakla geçirdim, gün geçtikçe bu kanserin biyolojisini ve tedavisini anlamada büyük aşama kaydetti – bugün vakaların % 90ını tedavi edebiliyoruz. her zaman bilgimizde büyük bir boşluk yaratan bir şeyin olduğunu düşünürdüm, ve çocukların nasıl lösemi olduğunu ve bu kanserin nasıl engellenebileneceğini araştırdım,”

  londra kanser araştırmaları enstitüsü’nden yazar mel greaves. greaves kanserim nasıl oluştuğunu anlamak için geniş çaplı bir tarama yaptı. araştırmada rahimde nasıl bir genetik değişiklik oluşarak lösemik klon adı verilen yapıya dönüştüğü tartışıldı. ilk yıl içinde bazı mikropları eksikliği vücudun biyolojik tehditlere karşı nasıl savaşması gerektiğini engelliyor. son olarak az sayıda vakada yaygın bir enfeksiyonun ikinci bir mutasyonu tetikleyerek, akut lenfoblastik lösemiye neden oluyor.

  ayrıca bu araştırma ile lösemiye neden olan elektromanyetik dalgalar veya kirlilik gibi maruziyetlerine dair mitler çürütülüyor.hayvan çalışmalarının mikroplardan uzak yetiştirilen hayvanların enfeksiyonla karşılaştığında lösemi geliştirdikleri gösterildi. ayrıca araştırmalar anneleri tarafından emzirilen çocukların , kreşe giden çocukların veya daha büyük kardeşleri olan çocuklarda lösemi riskinin daha az olduğunu gösteren araştırmalar incelendi. özellikle greaves bu bilgiler sayesinde lösemi gelişimini engelleyebileceğini düşünüyor. çocukluktaki bütün all vakalarının önlenebilir olduğunu düşünüyor.

  “daha gerçekçi yaklaşırsak, bebeklikte doğal enfeksiyonların koruyucu etkisini taklit edebilecek bir aşı geliştirirsek, modern toplumlardaki bu eksikliği aşabiliriz,”diyor greaves.

 • 1
  plumerion 27.5.2018 22:23
  iyi amaçlarla gelişen bilim'i seviyorum (=

  ...ancak bilimden tamamen hoşlandığımı söyleyemem.
  1
  sewo 27.5.2018 22:24
  bilim iyi amaçlarla kullanıldığı kadar güzeldir. yoksa atom bombası da bilimin eseridir.
  1
  plumerion 27.5.2018 22:27 ~ 22:27
  kesinlikle... ben açıkcası bilimin belki de tamamen bir fetiş olabileceğini düşünüyorum.

  bilim, teknoloji bunların kelimesi dahi inanılmaz bir zevk uyandıriyor bazı insanlarda.

  ömürlerinin yetmeyeceğini bilmelerine rağmen yüzlerce yıl sonra neler olacağı hakkında tahmin ve analizler yaparak bundan zevk alıyorlar. bu fetiş kötü bir fetiş midir? tamamen iyi de değil, tamamen kötü de değil, nötr olma ihtimali ise sadece bir bölü sonsuz.