podomoro tekniği nedir ? zamanı nasıl yönetebilirsiniz ?

  7
  canki 10.11.2016 20:33
  zaman yönetimi günümüzün en büyük sorunlarından biri. günümüzde dış dünyadan gelen çok sayıda uyaranla birlikte zaman yönetimi ve odaklanma ciddi bir problem olarak hatta bu sefer daha da büyük bir problem olarak ortaya çıkmaktadır.etrafta çok sayıda uyaran, çok sayıda mesaj mevcut. pomodoro tekniği ile artık zamanınızı daha iyi yönetebileceksiniz.

  benim gibi iş haricinde evde de blogunuzu yazmak veya kitap yazmak gibi projeleriniz varsa, evde zaman yönetimi ve odaklanma ayrı bir önem taşıyor.kariyer isimli kitabımı yazmaya başladığımdan beri bu süreci daha verimli kullanmak adına bazı arayışlar içine girdim. önce word’te yazmayı bıraktım ve başka bir metin editörü olan ve yazarken tamamen bilgisayardan soyutlayan write monkey‘yi kullanmaya başdım.(bu programdaki daktilo sesinin ayrı bir motivasyon yarattığını da söylemeliyim)

  özellikle kitabın uzun bölümlerini yazarken çeşitli kopmalar yaşıyordum. tam bu sırada zaman yönetiminde pomodoro tekniğini keşfettim ve bu teknikle bölünmeden çok daha rahat yazabildiğimi gördüm. pomodoro tekniği 25 dakikalık bölümler üzerine kurgulanmış bir zaman yönetimi tekniği. 1992 yılında francesco cirillo tarafından geliştirilen bu teknik, italyanca’da “domates” anlamına gelen “pomodoro” kelimesinden geliyor. peki niye domates tekniği?


  francesco cirillo üniversitedeyken ciddi bir odaklanma sorunu ile karşı karşıyaymış. ders çalışırken bir türlü odaklanamıyormuş ve bu durum kendisi için ciddi bir problem olmaya başlamış. o da bunu çözmek için kendisiyle iddiaya girmiş ve 10 dakika gerçekten odaklanarak ders çalışabilir misin diyerek bu iddiasını gerçekleştirmeye karar vermiş. bunu ölçmek için bir koronometreye ihtiyacı varmış ve o da bunun için elinin altındaki domates şeklindeki bir mutfak zamanlayıcısını kullanmış.bu zamanlayıcının süresinin olması ve bittiği anda zil çalması francesco cirillo için önemli bir motivasyon yaratmış. sonra bu tekniği iyice geliştirerek pomodoro tekniğini ortaya çıkarmış.

  teknik özetle 25 dakikalık bir çalışma ve ardından gelen 5 dakikalık bir dinlenme bölümünden oluşuyor.francesco cirillo bu 30 dakikalık toplam süreye bir pomodoro diyor.

  bunun için bir zamanlayıcı bulmak zor olabilir, en azından domates şeklinde olanını zor bulabilirsiniz. illa böyle bir zamanlayıcı istiyorsanız bir mutfak zamanlayıcısı kullanabilirsiniz. ama ben bunun yerine özellikle masa başında, bilgisayarda çalışanlar için çok iyi bir masaüstü pomodoro zamanlayıcısı öneriyorum.
  kaynak
 • 5
  quentra 10.11.2016 20:39
  söylemesi çok güzel podooomoroo
 • 2
  breathsymphony 11.11.2016 20:48
  aslında telefonlar için bu sistemle aynı amaca yönelik uygulamalarda var, ben forest kullanmıştım mesela, bir süre belirleyip o süre boyunca telefonla ilgilenmiyorsunuz ve sürenin başlangıcında sizin için bir tohum ekilip, o süre boyunca bir ağaç yetişiyor, eğer telefonunuzla ilgilenirseniz veya o ekrandan ayrılırsanız ağacınız gidiyor. benim işime yaramıştı uygulama bakmak isterseniz burdan buyurun
 • 1
  meqt 8.2.2017 21:07
  pomodoro*
 • 0
  lock 4.11.2021 23:06
  dikkat dağınıklığı olan benim gibiler için bir süre gerçekten işe yarıyor. sonra süreleri vs. değiştirmek lazım.