kadın nefreti

  10
  gamzeszgin 10.6.2020 21:57
  mizojini nedir?

  yunanca nefret etmek anlamına gelen 'misein' ve kadın anlamına gelen 'gyne' kelimesinin birleşiminden oluşan mizojini kelimesi dünyada"kadın nefreti"yerine kullanılıyor.
  erkeklerin erken yaşlarda, annesi, ablası, öğretmeni, kız arkadaşları gibi güvendikleri bir karşı cins tarafından travmatik şekilde hayal kırıklığına uğratılması sonucunda ortaya çıkan bir durum. bireyin dışarıdan görünüşü normal olsa da bilinçaltına "kadın düşmanlığı" tohumları atılmış olabiliyor.
  mutlu başlayıp cehenneme dönen evliliklerin altında yatan sebeplerden biri de bilinçaltındaki bu kinin başlarda gizlenmesi. düşünceli, romantik ve normal bir insanı oynayan erkek, zamanla diğer kişiliğini ortaya çıkartıyor.

  kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı, şiddet, dışlama, cinsel obje haline getirme gibi baskıların ortaya çıkışında mizojinizm belirgin rol oynar.
  mizojinist bireyler, kadınlar ile kendini bir rekabette gibi görür, kendisinden işte ve sosyal hayatta daha başarılı bir kadına katlanamaz. "kadın benden daha yüksek ücret almamalı." mantalitesinde hareket eder.
  mitolojilerde, kutsal metinlerde ve bazı felsefelerde de mizojinizme rastlamak mümkündür. aile içindeki, annenin şiddete maruz kalması, küçük kız kardeşlerin dışlanması ve aşağılanması gibi durumlar da mizojininin sebeplerindendir.
  kadınlarla zaman geçirmekten hoşlanmazlar, randevularını genelde ekerler, eve geç gelirler. erkek arkadaşlarına daha çok önem verir ve onlarla zaman geçirmekten zevk alırlar.
  cinsellikte bencillerdir, kadının memnuniyetini umursamazlar. partnerinin gözlerine bakmadıkları pozisyonları tercih ederler. aldatmaya meyillidirler. ayrıca ilişkilerini veda etmeden, bir anda bitirip aylar sonra geri gelebilirler, kadının hissettiklerini umursamazlar.
 • 0
  yaziksakatgaliba 10.6.2020 22:34
  burğada mizpşiınisji olan vaşra gelsiişıan knoauşalım yasdsa kafalarıanı bizşaşt kndim kraouyım
  1
  gamzeszgin 10.6.2020 22:36
  bence sen bir süre sosyal medyaya ara ver.
  0
  yaziksakatgaliba 10.6.2020 22:37
  bıyuana kşim karağ ver,tipyor
  1
  gamzeszgin 11.6.2020 01:42
  estağfurullah, öneri. :)
 • 1
  cagrialaf 11.6.2020 12:58
  1- "kadın benden daha yüksek ücret almamalı." mantalitesinde hareket eder.- > burasını kişinin aklında yer ettirten kadın asla erkek değil. daha 2 hafta önce 3 senelik ilişkimde benim yarım kadar maaş alacak birlikteliğimde bu olay işledi. yarımda böyle yapıyorsa tamamı kadar veya iki katını alsa ne yapar allah bilir.

  2- yunanlar ne demiş bilmem ancak türk kültüründe kadına şiddet değil saygı ön plandadır. arap kültürü ile kültürümüze küfür , şiddet , karşı cinsi tanıyamama sorunları empoze edilmiştir. anadolu köylerinde özünü koruyan kişilerce kadın hala el üzerinde tutulmaktadır. örn; avşar türküyüm evlerimizde ki kararların çoğunu kadınlar verirler.

  3- kadınlarla zaman geçirmekten hoşlanmazlar, randevularını genelde ekerler, eve geç gelirler. erkek arkadaşlarına daha çok önem verir ve onlarla zaman geçirmekten zevk alırlar. burası doğru

  4- cinsellikte bencillerdir, kadının memnuniyetini umursamazlar. partnerinin gözlerine bakmadıkları pozisyonları tercih ederler. aldatmaya meyillidirler. ayrıca ilişkilerini veda etmeden, bir anda bitirip aylar sonra geri gelebilirler, kadının hissettiklerini umursamazlar. burası da yanlış. bu kavram ile cinsellik bambaşka konular içgüdüsel davranışlar ile düşünsel hareketleri karıştırmamak gerek.

  5- son olarak "kadın nefreti" değil de kadına güvensizlik sanırım herkesin içindekini yansıtan daha oturaklı bir kavram olabilir.

  --- kalemine sağlık ---

 • 0
  roxic7 11.6.2020 15:00
  mizojıni adı altında karakterize ettiğin kişilik biçimi hipergami, hipogami, pareto ilkesi, mağara adamı, dişi ve erkek içgüdüleri vb. onlarca sebep-sonuç bütününden ibaret. yani geçmişe bakamayan modern insanın medeni çarpıtmaları.
 • 0
  incekalem049 11.6.2020 18:06
  bilgilendirme için teşekkür :) +