istiklal marşını dinlemeyin(!)

  22
  ibrahimisbilir 1.4.2018 02:09
  önce şu videoyu izleyelim.

  soru basit istiklal marşının bestesi değiştirilmeli mi? yani ya ben ileri zekalı, dahi birisiyim böylesine zor bir soru bana çerez geliyor ya da soruyu cevaplayanların anlama yeteneği sınırlı.

  videoda 3 tip var birincisi erdoğan karşıtı ama istiklal marşının adından başka bişeyi bilmeyen, ikincisi yorum yapamayan, üçüncüsü de erdoğan sempatizanı ve biat edenleri.

  erdoğan sempatizanlarının cevapları alışık olduğumuz şekilde, onlara yorum yapmıyorum. erdoğan karşıtı olan sözde vatansever, sözde cumhuriyetçi insanlara ne demeli.

  soruyu anlamıyorlar amennah, soru çok zor bir soru(!) ama üzerine yorum yapıyorlar. biri 12 kıta diyor, biri içinde çelişkiler olan bir marş diyor, biri asırlardır bu söyleniyor böyle kalsın diyor.

  bu utanılacak birşeydir. istiklal marşı yazılalı daha bir asır bile olmamışken bu acı ama şerefli günlerin üstünden 3-4 nesil geçmeden unutulması acınası birşey değilmidir?

  bu soru bana bu videoyu izlemeden sorulmuş olsaydı aşağı yukarı vereceğim cevap şu olurdu; istiklal marşı milli bir değerimizdir, yıllardır bu besteyle söylenmekte, bu besteyle kulaklarımıza işlenmiştir o yüzden bu değere sahip çıkmak ve korumak gerekir derdim. hatta birazda gaza gelirsem neden değiştirilmek isteniyor onada bi yorum yapardım ama korkuyoruz hacı artık konuşmaktan.

  şimdi sorulursa eğer vereceğim cevap evet biz bu marşı sadece duymuşuz, bir kulağımızdan girmiş öbürkünden çıkmış. belki de daha iyi bir besteyle sadece duymaz anlarız da derim.

  gerçi bir zamlar cumhurbaşkanı adayı vardı oda bilmiyordu değil mi? millet bilmiyorsa çok mu?

  istiklal marşını sadece dinlemeyin! anlayın ve anlatın


 • 1
  oschemat 1.4.2018 02:26 ~ 02:28
  istiklal marşı çoğu öğrenci için cuma günlerinde bitsin de gidelim dedikleri, hatta söylemeyi bırak dinlemedikleri bir marş artık. bazıları için de futbol maçının başladığının habercisi sadece. (önem verenlere hiçbir lafım yok, yanlış anlamayın)
  ha ben de durup dururken istiklal marşı okumuyorum tabi, sen nesin derseniz bir şey diyemem.


  edit: internet kısıtlı olduğu için videoyu izleyemedim.
  1
  ibrahimisbilir 1.4.2018 03:00
  video bir sokak röportajı. soru erdoğan istiklal marşının bestesini değişmesi gerektiğini söylüyor sizce de değişmeli mi?

  cevap verenler istiklal marşının metninin değişeceğini düşünerek ve istiklal marşı hakkında yanlış bilgiler vererek değişmesin diyor. değişsin diyenlerde erdoğan yapıyorsa doğrudur diyor. kısaca
 • 1
  bizanskurdu 1.4.2018 02:51
  ben hatırlıyorum biz ilkokuldayken herkes ezberdi istilal marşını, öyle bir ruh vardı çünkü. zorla değil isteyerek ezberlemiştim ben ailem falan çok mutlu olmuştu.

  bu arada 0:45'deki dayının ben ta .......... bunun gibi kalaslar yüzünden bu hallere düştü, kalıbına ............

  -spoiler-
 • 1
  gaddarus 1.4.2018 08:39
  milli değerlerimizi daha çok aşılamak yerine değistirmekte neyin nesi ben her duyup soylediğimde tüylerim diken diken olur kalp atişim hizlanir bana huzur ve güç verir iken bu marşta insana ne batiyor da değiştirilmek istiyor..
  bu marş kafasina göre yazilmiş bir marş değil yaşanmişliklarla yazilmiş bir marş milyonlarca şehidimiz için yazilmiş hatta onlarin yazdirdiği destansi bir marş.
  bu marşta kime ne batiyor da kaldirilmak isteniliyor çok rahatsiz olan varsa dinlemek ya da söylemek zorunda değil milli değerlerine önem vermeyen bir çok ülke var gidip orada yaşayabilir.
  1
  ibrahimisbilir 1.4.2018 13:43
  bence sebebi devrimdir, hemde beyaz devrim. kansız silahsız demokratik yollar kullanılarak yapılan bir devrim.
  1
  gaddarus 1.4.2018 15:16
  haklisin göz boyayarak bilinçsiz cahil bir topluma yapilacak en basit devrim hakli ayakta uytarak milli değerlerinden soyutlaştirmaktir bu
 • 1
  alkolikambalaj 3.4.2018 12:36
  aq gerizekalılarına yaaa adamlar nası empoze olmuşsa sorgu yok sual yokk düşünve yok aq beyinsizleri değişirmişte yok çehreni çatma anlam karışıklığı varmışta bi alay beyinsiz dolu...bu ülkeyi 80-ve 90 kuşağı eğer kurtaramazsa ki bu önümüzde ki 5 yıllık süreçte belli olur diye düşünüyorum daha da düzelmez kardeşim...keşke izlemeseydim videoyu ya.yazık çok yazık