liberalizm

  10
  canki 27.12.2017 22:08
  herkese, inanç ve düşünme özgürlüğü tanınmasının gerekli olduğunu savunan, özgür düşünüşe bağlı dünya görüşü, bireyin özgürlüğünü ve ekonomik güçler arasında özgür yarışmayı savunan, bireyler, sınıflar ve uluslararasındaki ekonomik ilişkilere devletin karışmamasını isteyen görüş.

  liberalizmin birden fazla konuda tanımı olduğu için hepsinin ortak paydası olan bu tanımı paylaştım
 • 0
  bizanskurdu 27.12.2017 22:52
  ekonomik ilişkilere devletin karışmamasını isteyen görüş

  burada cortluyor işte. devletler karışmıyor belki ama global güçler banka sistemiyle her şeyi ele geçirmiş durumdalar. insanlar ürettiklerinin karşılığını alamıyor, bu vampirlere gidiyor yarısı.
 • 0
  cagrialaf 3.5.2021 19:30
  liberalizm, bireysel özgürlük üzerine kurulan bir siyasi felsefe veya dünya görüşüdür. bireysel özgürlük ve bireysel haklar düşüncesiyle yola çıkan liberalizm, daha sonraki yıllarda farklı türlere bölündü ve bireylerin eşitlik ilkesinin de önemini vurgulamaya başladı. adı türkiye'de demokrat ile beraber anılmıştır. insanların serbest bırakıldıklarında daha verimli olacaklarını düşünmüş, her şeyin devlete mal edilmesi yerine vatandaşların sorumlulukları doğrultusunda devlet tarafından destekleyici teşvik edilmesi anlamı taşır. dünyada sadece bir kaç devlet tarafından başarılı bir şekilde yürütülür ve bu ülkeler dünyanın en huzurlu en ekonomik yönden zengin savaş oranının düşük olduğu ülkelerdir. çünkü liberalizm'i desteklemek bi bakımdan birikim ve akıl ister.

  türkiye de ki bireylsen yansılamaları cem toker ve besim tibuk'tur.