kandil dağı

  12
  keyiftuccari 9.12.2016 16:36
  hakkari’ye ver sırtını.
  elini gözüne siper et.
  güneye doğru, tee uzağa bak…
  işte o zirvesi karlı dağ, kandil.
  yarısı ırak’ta, yarı iran’dadır.
  iran-ırak sınırı, tam ortadan böler.
  hani bizim gazeteler sık sık “iran bizden önce kandil’i vurdu” filan diye yazar ya… insan üzülüyor okuyunca… çünkü, iran’ın kandil’de vurduğu yerler, iran toprağıdır. yani, bizim cudi’yi vurmamız gibi bir şeydir. ama, gazetelerimiz öyle bir yazar ki, zannedersin adamlar bizim giremediğimiz ırak’a girdi. neyse…
  türkiye’ye en yakın noktası 89.5 kilometre. kuş uçuşu bu kadar. karadan 110 kilometreyi buluyor.
  gelmişken temizleyivereyim şuraları dersen… etrafını sarman lazım. dağın oturduğu coğrafya gereği, beşgen şeklinde sarman lazım. ama, unutmamak da lazım, beşgenin üç bacağı iran tarafında… ya iran’a da gireceksin, ya da iran’dan rica edeceksin, hatırımız için o tarafı tutacaklar ki, teröristler kaçmasın. ırak tarafında tutman gereken mesafe, 300 kilometre.
  kontrol altında tutman gereken alan ise, 3 bin 377 kilometrekare.
  sardın mı kandil’in etrafını? sardın. şimdi asıl girmen gereken hedef, dağın vadisi. çünkü pkk'nın koğuşlandığı yer orası. uzunluğu 13.5 kilometre, genişliği 4.5 kilometre. öyle kafana göre her yerinden giremezsin. ağzı güneye bakıyor. kuzey tarafı sarp. kış aylarında çığ düşüyor, örgüt sık sık yaşanan bu çığ olaylarında sürekli can ve mal kaybı yaşıyor. geçen sene 8 pkk'li çığ altında kalarak gebermişti. girebilmek için güneyine kadar inmen lazım.
  indin mi güneye? indin. şimdi çık bakalım yokuşu… vadi bin 219 metre yükseklikte. çoğu yerde gözcüler ve eli silahlı nöbetçiler bulunmakta.
  yüksekliği geçtin, nöbetçileri indirdin. ilerliyorsun...
  peki sırada ne var ?
  en tehlikelisi.
  boylu boyuna mayınlarla kaplı büyük bir vadi. askeri güçler tarafından ''intihar vadisi'' olarak adlandırılıyor. on binlerce mayının gizlendiği dev bir arazi.
  şimdi diyeceksiniz ki… zaten bu yüzden karadan gitmiyoruz, uçaklarla vuruyoruz.
  tepelerde sa7 füzeleri, uçaksavar ve makineli tüfek yuvaları var.
  ayrıca en yakın üssümüz 456 kilometre uzakta, diyarbakır’da… erhaç’tan gelmeye kalkarsan, 626 kilometre. üstelik, malatya’dan batman’dan anormal saatte, anormal sayıda uçak kalktığı anda, kandil’e haber uçuyor. askeri üslerimizin etrafında gözcüleri var.
  farzedelim ki örgüt olduğu gibi bekliyor, geldin kandil’e… kuzeyden dalamazsın. güneyden dolaşıp, vadiye girmen lazım. ama vadi dediğin, ip gibi otoyol değil, mayınlarla dolu, çığ tehlikesi olan bir ölüm vadisi.
  en geniş düzlük, sadece 1.5 kilometrekare… arazinin ne kadar girintili çıkıntılı, oyuntulu olduğunu düşün.
  vadi yüzlerce mağarayla dolu. bomba en fazla önüne düşer, içeri girmez. sonuç vermez...
 • 2
  ofsaytsizburak 9.12.2016 16:49
  orta dünya'nın sakli vadisi. anca 4 ülke ele ele verecek tde kandil dağı temizlenecek.

  geçmişte osmanlı-safevi savaşlarında osmanlı'nın zaman,mal,can,muharabe kaybetmesinin bir sebebi de bu dağdır. ayrıca selçuklular'da bu dağa çok takılmıştır.

  resmen türklere engel olmak için varolmuş bir dağ kandil dağı.
 • 0
  oxygen 9.12.2016 17:15
  altını oysak içine çöker mi ki
  0
  huseyinargun 9.12.2016 19:09
  tek çözüm o gibi
 • 1
  yondaimehokagesama 9.12.2016 17:38
  vakum bombası atsınlar temiz iş bilmem kaç km çapında oksijensiz bırakıyor