• 0
  hedap 4.10.2019 19:50 ~ 19:51
  anlatmak istediği şey tabi ki bu değil. yani bir kılıf. yusuf kaplan gerçekten çok bilgili, çok okumuş araştırmış bir insan ama, cumhuriyet dönemi sonrası yapılan inkılaplara ve bizzat cumhuriyet yönetimine içten içe karşı bir insan.
  bunu bir kaç programda izleyen her insan anlar zaten.

  açıklama insanın götü ile gülmesini gerektirecek kadar saçma.
  dil değişmesi nedir ya? gitgide yozlaşmış arap kültürünün, sözde islam dini çerçevesinde yok etmeye başladığı, saçma sapan bir ümmetçilik kisvesi ile türk toplumunu tamamen egemen ve bağımsız bir devlet olmaktan çıkarmaya başladığı, neredeyse geri dönülmez bir uçurumun eşiğinden, kullandığımız türkçe dili ve türk toplumu devrilmekten kurtarılmıştır.

  yıl 1930, ses kaydı kötü olmasa ne kadarını anlayamayiz 1930 larda konuşulan türkçe'yi? ki bu halde bile gayet anlaşılır.
  hele geçen gün paylaştığın gig tv videosu var ki akıllara zarar.
  bu tür saplantılı propaganda videolarını gerçekten inanarak izliyorsan diyebileceğim tek şey allah kurtarsın demek olur 😀
  bu yola giren kolay kolay dönemez.
  girdiysen de mümkün olduğunca başında bırak.
  1
  sjense 4.10.2019 20:08
  inan videoyu hiç izlemedim. direkt cümleden yola çıktım. şahsına değildi zaten bu şekilde düşünen insanlaraydı bu yorum :)) ama çok detaylı açıklama için teşekkürler.
  0
  siyaasiyabend 5.10.2019 13:59
  inandığımdan yahut inanmadığımdan dolayı bir paylaşım söz konusu değil. ben sadece sizlerin fikirlerini merak ettim. yusuf kaplan boş bir insan değil. fakat bazı konularda ''aşırı'' bir insan. dil devrimine gelirsek eğer, benim düşüncem şudur. ben bu devrimi destekliyorum çünkü ''türkçe'' denilen dil, 80 90 yıldır bu topraklar da değil. çok uzun zamandan beri, ucu bucağı olmayan bir tarih ve geçmişe sahip bir dilimiz var. hem de dünyanın her yerinde. türkçeyi sadece orta asya ve anadoluya hapsedemeyiz. bu bakımdan ''üzerinde güneşin batmadığı bir dile sahibiz diyebiliriz. konuyu çok dağıtmadan şunu söylemek isterim. dil devriminin yani ''eski osmanlıca'' yahut ''arapça,farsça ve türkçe karışık olan dil'' tedavülden kalkmadan önce kaynaklara neler oldu ? bunları keşke net bir şekilde türkçeye çevirebilseydik. tabi bu durum şu an oluşan bir düşünce. dönemin şartları ile belki yapılamamıştır. kısacası nabinin eserlerini keşke bir yabancıdan değil de, bu toprakların yetiştirdiği, bu milletin evlatlarından okuyabilsek ve bilebilsek.

  not: türkçe için ek bir açıklama getirmek isterim. osmanlıca zamanı halkın dili türkçeydi. ve osmanlıca büyük ihtimalle sadece saray ve eşrafında konuşulan bir dildi. umarım kendimi açıklayabilmişimdir.