eğitim disiplinsizliği

  14
  darkier 11.12.2017 15:45

  gerunds and infinitives neden present perfect tense'den daha zordur? tek sebebi vardır, o da türkçeyi henüz kavramamışken başka dilleri öğrenmeye çalışmaktan kaynaklanır. fiilimsi nedir biliyor musunuz? ya da zarf-fiil? işte bu yüzden de bu konu birçok kişiyi zorluyor. türkçede karşılığı olmayan present perfect tense neden kolay anlaşılmaktadır? çünkü türkçe dil bilgisini bilmene gerek yoktur. durum böyle olunca, dil öğrenmenin en önemli basamağının kendi dilini öğrenmekten geçtiğini söylemek yanlış olmaz. peki kendi dilimizi neden bilmiyoruz?

  öncelikle en basitinden "de" bağlacını yazamayan adamın sınıf geçme şansı olması kabul edilemez bir durumdur. böyle laubali bir eğitim olamaz. 6-7 zayıfla sınıf geçiliyor. tekrar eğitimin dil kısmına dönecek olursak; erken yaşta yabancı dil eğitimine karşı değilim. ağaç yaşken eğilir, bunun da farkındayım. 5-6 yıldır 2. sınıftan itibaren ingilizce eğitimi veriliyor çocuklara. bu gerçekten güzel bir hareket. "çocuklar daha türkçeyi konuşamazken başka bir dille uğraşmaları yanlış." gibisinden bir düşünceye kapılmayın çünkü o yaşlarda beyinin alış kapasitesi çok daha iyi oluyor. çok olmamakla beraber, ingilizcenin ucundan çocuklara tattırılmasında hiçbir zarar yoktur. sanıyorum ki zaten böyle düşünüldüğü için bu adım atıldı.

  taze beyinlere ingilizceyi ufak dozlarda aşılıyoruz, tamam. fakat burada atlanan kısım -yukarıda belirttiğim gibi- liseyi bitiren öğrenci "de" bağlacını yazmayı bilmiyor. burada öğrencinin de çok büyük kabahati var tabii, fakat öğrencinin bu aldırışsız davranışının kökenine inecek olursak karşımıza yine verilen disiplinsiz eğitim çıkacaktır. bu disiplinsiz eğitim sistemi ister istemez öğretmenlere de yansır. öğrencinin başarısının arkasında nasıl öğretmenleri veya okulu görüyorsak; başarısızlığının arkasında da aynı şekilde öğretmenleri veya okulu görmemizde bir hata yoktur. eğer eğitim sistemi disiplinli ve düzenli olursa bu mecburen öğretmenlere de yansır. öğretmenler böyle olursa bakın bakalım ülkede "de" bağlacını yazamayan olacak mı? yani bu durumun kökünde eğitimin disiplinsiz tutumu yatmaktadır. bu tutum ister istemez öğretmenlere bulaşıyor. sonra da araştırma ruhu olmayan, dünyadan bihaber, lisede altı zayıfla üniversite kazanan birey çıkıyor karşımıza.

  neden öğretmenleri ayrıca ele aldığımı da belirteyim. disiplinsiz bir eğitim sisteminde disiplinli bir öğretmen istediği kadar çabalasın bütünüyle bir sonuç elde edemez. çünkü öğrenci elli alsam geçeceğim kafasında ve onun için sadece kulak dolgunluğu yetecektir. hal böyle olunca öğretmenin salladığı kürekler de boşa çıkmaya başlar. bunu gören öğretmen bir zaman sonra ümidini keser ve "kötü öğretmen" damgasını yer. aslında öğretmeni "kötü öğretmen" olmaya iten durum eğitimin disiplinsiz oluşudur.

  peki ne alaka gerunds and infinitives diyebilirsiniz. gerunds and infinitives gibi ayrıntı bir konudan, "de" bağlacı gibi her gün karşımıza çıkan bir konuya kadar her şeyin kökünde disiplinsizliğin yattığını göstermek istedim sadece. bu işi yönetenlerin de eğitim sisteminin çarklarını kurcalamaktan önce ortadaki bu disiplinsizliği gidermeyi öğrenmeleri gerekiyor.

  okuduğunuz için teşekkürler, hoşça kalın.
 • 3
  psv 11.12.2017 15:54
  kanayan bir yaraya çok güzel yaklaşmışsın. ben de mesela ekler konusunda muazzam derecede zayıfım. halbuki dilimi çok iyi konuşabilsem belki de dediğin gibi ingilizce'yi de daha iyi seviyelere çıkarabilirdim. ingilizcem türkiye seviyesinin çok üzerinde fakat yine de bir yerlerde tıkanıyorum ve ilerleyemiyorum hissiyatı var. türkçe eğitimim çok zayıf olduğu için olabilir, bu konuda bir ışık yaktın resmen bende.
  0
  darkier 11.12.2017 16:12
  teşekkür ederim :)
 • 1
  caytiryakisi 13.12.2017 00:48
  tespit güzel, türkçe hep benimde içimde bir ukte olarak kaldı. bazen kendime bir konu anlatımlı alıp girişsem mi diyorum ama kalıyor hep öyle. türkçe mi sence nasıl ilerletebilirim? dil bilgisi açısından.
  0
  darkier 13.12.2017 13:33
  işin en önemli kısmını yapmışsın aslında: istemek. geriye bunu tamamlamak için işe koyulmak kalıyor. senin için birkaç siteye göz gezdirdim. sanırım bu site işine yarayacaktır.

  seni kamçılamak adına bir tane örnek konuyu söyleyeyim, ilk oradan başlayabilirsin. ekler konusu. yapım eki mesela. türk+çe (farklı bir anlam kazandırdığı için -çe yapım eki oluyor.) ve bu yeni oluşan kelimeye gelen ekler bitişik yazılır. örnek: türkçeyi severim. ilk harf büyük olmasına rağmen özel isim sanıp kesme işareti kullanmamaya dikkat et. çok yapılır bu hata.
  kolay gelsin :)
  (pi: bak | yapım ekinden sonra çekim ekleri ayrılmaz)
 • 1
  racooss 16.12.2017 23:20
  tespit bence çok güzel. yani ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  1
  darkier 18.12.2017 12:55
  arada kaynamış olmalı, şimdi görüyorum. teşekkür ederim :)
 • 1
  canki 18.12.2017 02:20
  öncelikle "de" ile alakalı çok sorun yaşıyordum. bir arkadaşım sürekli başıma kakmasi sonucunda gittim adam akıllı öğrendim. benim yaşım 20 üniversite öğrencisiyim. neden bunu şimdi öğrendim ki
 • 0
  mavi_var 17.10.2018 10:53
  mantıklı . ben de egitimde sorunu ögretmen olarak göruyorum genel olarak ama uzun yazmam için biraz daha omumam lazım
 • 0
  mavi_var 17.10.2018 10:53
  ve neden eğitim bölümü yok ?
 • 0
  avukat 6.7.2021 23:31
  öncelikle herkesin okumak zorunda olmadığını anlamamız gerekiyor en büyük sorunumuz bu eğitimde