world order (dünya düzeni)

  6
  siyaasiyabend 3.3.2019 18:37
  değerli puivciler, okuduğumda hoşuma giden kitapları, sizin de faydalanmanızı istememden ötürü; kısa bir bilgi çerçevesinde paylaşıyorum.

  öncelikle kitabımızın yazarı henry kissenger. bu arkadaş, abd'li bir diplomat. aynı zamanda amerikan dış siyasetine etki etmiş ve yön vermiş eski abd dış işleri bakanı. kitabında ''vestfalya devlet sistemi'' hakkında geniş çaplı bilgiler verip, ne şartlarda geliştini ve hangi süre zarflarında bu sistem içinde çatlaklar oluştuğunu belirtiyor. rusya, çin, japonya, pakistan, hindistan, iran ve daha nice dünya devletlerinin, zaman zaman nasıl hizaya getirildiklerini yahut getirilmeye çalışıldığını anlatıyor. asya merkezli tarih hakkında geniş çaplı bilgiler mevcut. aynı zamanda, abd'nin kapalı siyasetten, dış siyasette etkin bir noktaya nasıl geldiğini, o her yere götürdükleri demokrasi(!) hakkında açıklamalar var. geniş çaplı bir abd propagandası mevcut, fakat bazen eline yüzüne bulaştırabiliyor.
 • 0
  pentaigo 3.3.2019 18:54
  ekonomik tetikçinin itirafları gibi bir kitap da vardı buna benzer. bunları okumamaya özen gösteriyorum çünkü hangisi gerçek hangisi komplo teorisi belli olmuyor.
  1
  siyaasiyabend 3.3.2019 18:56
  hocam ikisini de okudum. komplo teorisi olabilir yer yer. fakat, ekonomik tetikçide bugün dünya üzerinde olan olaylar ve savaş önceleri ile savaş sonraları durumlar hakkında çok detaylı bilgiler ve bağlantılar bulabilirsin.
  1
  pentaigo 3.3.2019 18:59
  olabilir hacı doğrudur, pek bi bilgim yok. saol+
  0
  siyaasiyabend 3.3.2019 18:59
  rica ederim..
 • 0
  ibonunbiyigi 3.3.2019 21:52
  bu ara kütüphanede takılıyorum, yarın bir bakayım merak ettim