100.000 kişi vietnam savaşı'nın sonlandırılması için "başka bir zengin adamın savaşında ölmek istemiyoruz" sloganı ile protesto gösterisinde yer alıyor, washington, 15 kasım 1969
 • 2
  hookie 29.3.2017 14:57
  amerika'nın doğusundan batısına her büyük şehrinde toplanan bireysel kişiler, yüzlerce kuruluşlar büyüklükleri 500.000 kişiye ulaşan protesto gösterilerinde yer alıp vietnam bataklığında ölen ve birçoğu oraya zorla götürülmüş olan çocuklarının öfkesini kusuyorlar ve savaşı durdurmayı başarıyorlar.

  soğuk savaş döneminde kapitalizmi zorla bir ülkeye kabul ettirmek için ülkede önce savaş çıkarıp sonra oraya kendi piyon hükümetini yerleştirme politikasını sıklıkla kullanmış olan amerika, vietnam'da sert kayaya çarpıp bataklığa batınca ve üzerine kendi halkının da desteğini de alamayınca geri çekilmek zorunda kaldı ve soğuk savaşın en büyük hezimetini alarak diplomatik prestij kaybetti.

  bir daha bu sorunu yaşamak istemeyen amerika'nın artık kesin olarak bildiği birşey vardı: "halkın desteğini almadan savaşa girme!"

  aldıkları bu ders amerika'nın ortadoğu politikasını oluşturdu. "islami" diye adlandırdıkları ne olduğu belirsiz teröristleri hedef göstererek 11 eylül olaylarından beri halkın desteğini alıp ortadoğu'yu kan gölüne çevirdi ve halk protesto etmek yerine hükümetlerini destekledi.

  işte bu yüzden tarihi bilmek ve yorumlamak çok önemli. tarihi bilenlerin, bilmeyenleri kolaylıkla kandırdığı bir dünya düzeninin içerisindeyiz...

  atakan büyükdağ

  amerika o günden sonra vatandaslarina bir yerlere saldırmak icin sebep gostermek gerektgini anliyor ikiz kule vurulup iraka giriyor iyi ders almis tarihinden
 • 0
  lock 7.10.2021 22:45
  +
 • 0
  ultim 30.12.2021 22:55 ~ 22:56
  bir plan yapılıyor, yıkılması planan bir kuleye kukla bir örgüt saldırıyor ve 3.000 masum(tartışılır) ölüyor ve abd, iran ile birlikte ortadoğu'da milyonlarca masumun kanını döküyor.
  sonuç: çok yaşa amerika!