toplumdaki yalancılık hali

  15
  siyaasiyabend 27.1.2019 14:50
  geçenlerde fark ettiğim durumdur. ablamla pazara gittik, mutfak alışverişi yapacaktık. hemen hemen her tezgah da bir saniyelik bile dalgınlığımızdan faydalanmak isteyip, çeri çöpü poşete doluşturmaya çalışan pazarcılar vardı. hele mandalina alırken büyük bir savaş verdim. adam o kadar fırsatçı ve düzenbazdı ki, değil saniye, saliselik dalgınlıkları bile değerlendirip, bozuk olanları poşete doldurmaya çalıştı.

  pazar alışverişi boyuncu düşündüm. pahalılığı da bir köşeye bırakarak, insanların neden bu kadar düzenbazlaştığını, karşı tarafı neden bu kadar çok kandırmak istediklerini düşündüm ama bir türlü cevap bulamadım. sizce bunun sebebi nedir ?

  herkes hep bi kolaylık, ahlaksız bir kestirmenin peşinde sanki. sanal çiftlik dolandırıcıları, sanal tavukçular, saadet zincirleri, hortumlanan belediyeler, ödeneği alınıp yapılmadığı halde, yapılmış gibi gösterilen köprüler ve viyadükler. bütün bunlar aklımdan çıkmıyor.. neden, neden, neden ?? kolay para ve kolay refaha neden bu kadar düşkünüz. bir başkasının hakkını çalarken neden kimsenin eli ve vicdanı titremiyor ? bu adamlar kazandıkları haram paraları harcarken ve ailelerine yedirirken içleri rahat ediyor mu ??
 • 0
  yaz 27.1.2019 14:55
  komik olan bir şey daha söyleyeyim mi? insanlar bunları yapıp hala müslüman olduklarını iddia ediyorlar. hatta bıraksan, seni kafir çıkarırlar.
 • 2
  zeynepgm 27.1.2019 14:56
  başkasının hakkına göz diken herkesin allah belasını versin
 • 1
  bizanskurdu 27.1.2019 14:57
  ben bu yüzden hiç pazara gitmem, parası problem değilde kazıklandığımı bilmek beni her zaman çok germiştir. giderim marketten seçe seçe alırım, basarım parasını. gerçi çok da fark yok söyleyeyim, yani ayda 50 lira bile fark etmez toplamda. pazara mazara gitmeyin o kargaşaya girdiğinize değmez. organik ürün mü satıyorlar sanki bana? markete de halden gidiyor pazara da halden gidiyor. hepsi aynı.
  0
  br0k0ly 27.1.2019 15:27
  pazarda kazıklandığını düşünüp markete daha fazla para vermek.
  2
  ciddiyetsiz 27.1.2019 15:40
  fazla para vermek her zaman kazıklanmak anlamına gelmez.
  0
  br0k0ly 27.1.2019 15:41
  aynı malı aldığınıda söyledi. aynı halden geliyor
  1
  ciddiyetsiz 27.1.2019 15:44
  ama sonuçta aynı yerde tutulmuyor.
 • 1
  ofsaytsizburak 27.1.2019 15:57
  bu ülkenin yöneticileri yalancı,pazarcı olmasın mı?
 • 0
  motimaze 27.1.2019 16:25
  ve daha sonra dolandırıcıların binlerce lira para dolandırdıklarını görünce nolcak bu ülkenin hali diyorlar sanki kendi yaptıkları dolandırıcılık değilmiş gibi
 • 0
  hedap 27.1.2019 16:59
  çünkü çocuklar yetiştiricilirken sadece geçimlerini sağlamak gibi bir derte yetiştiriliyorlar.
  aslında islam dininin yaşandığı bir coğrafyada yetişen çocukların daha şansli olması ve daha iyi bir birey olarak yetiştirilmesi gerekirken, tam tersine daha şanssız ve daha kötü bir birey olarak yetiştiriliyorlar.

  akşam yastığa kafasını koyduğunda o gün kazandığı para ve söyledikleri aklına geldiğinde başı agrimiyor ve içine bir sıkıntı girmiyorsa insanın, yaşaması bir anlam ifade etmiyor.
  tüm dünya geneli için söylüyorum insanlik okeye dönüyor.
  tek bir taş bekliyoruz ve o taşın gelmesi çok yakın.
  bu insanlık bu şekilde ilerleyecekse bu en kısa sürede bir son bulmalı.
 • 0
  akdmrahmt 27.1.2019 18:54
  bunun sebebi bir değil birden fazla benim gördüğüm, birincisi eğitimsizlik yani eğitimden kasıt sadece diploman olması daha çok para kazanman için eğitim görülmesi. bunun haricinde toplum çoğunlukla gösteriş meraklısı ve maaşları gösteriş yapmaya yetmiyor ve en acısı şu ki insanların bu halde olmasının asıl nedeni bu insanları yönetenlerin de böyle olması bu şekilde siyasetçileri büyük patronları gören insan da bunu çok normal karşılıyor. düzen böyle düzene ayak uyduralım cümlesiyle başlıyor herşey... ve ne yazık ki düzen kahpelerin düzeni. dürüst olan vatanını seven ya aç kalıyor yahut da öldürülüyor. bir şekilde sistemin dışına itiliyor