din: iman mıdır, davranış mıdır.

  14
  tesla52 26.9.2018 13:47
  yada soruyu şöyle sorayım, allaha iman eden mi cennete girecek, salih amelde, iyi davranışta bulunan mı? dinin temeli olan ve benim itikadımla sizin itikadınızı ayıran en temel nokta işte burası.

  şuan ortada bulunan sünni islam derki, ne yaparsan yap, hangi günahı işlersen işle, dünya kadarda günahın olsa allaha iman ettiğin sürece günahların kadar cehennemde yanar ve cennete girersin.

  benim itikadım derki, iyi davranışta bulunursan cennete, kötü davranışta bulunursan cehenneme gidersin.

  şimdi size soruyorum, müslümanım diyen hırsızlar, yolsuzlar, katiller, diktatörler, hak yiyenler, sözünde durmayanlar, firavunlar, nemrutlar, ebu cehiller sırf müslümanım dedikleri için cennete girecek.
  ama ömründe hırsızlık, yolsuzluk yapmamış, hak yememiş, yalan söylememiş, insanlar arasında sınır sınıf çizmemiş kimseyi ezmemiş almanya da hristiyan bi ailede doğup büyüyen adam sonsuza kadar cehennemde mi yanacak.
  allahın adaletinin bu olduğunu mu sanıyorsunuz, kuranı kerimi yanlış anlamış ve yanlış yorumlamışlar, hatta kuranı devre dışı bırakıp uydurma hadislerle dini bozmuşlar, islam alemini ne duruma getirmişler.
  kuran öyle bir kitapki, islam öyle bir din ki, hiçbir şey bilmesenizde, hiçbir şeyden haberiniz olmasada doğru yolu aklınızla ve mantığınızla bulabiliyorsunuz. islam evrenseldir, 50 bin yıl önce orta amerikada küçük bir adada doğan adamada aynıdır, banada aynıdır, iyi davranışta bulunan kurtulmuştur, zaten şimdiye kadar gelmiş geçmiş 110 milyar insanı imtihan edecek evrensel başka bir sistemde yoktur. önemli olanda zaten iyi insan olmaktır. allahın bizim ibadetimize ve hatta inancımıza da ihtiyacı yoktur.
  ben diyorum ki din davranıştır.
  hala din inançtır diyorsanız, bilin ki ben o dinin 4 yıl önce ateisti oldum.


 • 5
  horseman 26.9.2018 14:17
  din; imanı, iman ise güzel davranışı ve iyi ahlâkı gerektirir
 • 1
  hedap 26.9.2018 14:27 ~ 14:47
  bunun için zamanında yazmıştım ama sildim. arşivden bulursam tekrar atacağım.


  şimdi size soruyorum, müslümanım diyen hırsızlar, yolsuzlar, katiller, diktatörler, hak yiyenler, sözünde durmayanlar, firavunlar, nemrutlar, ebu cehiller sırf müslümanım dedikleri için cennete girecek.

  bu tür safsata söylemlerden kurtulmaniz lazım.

  şimdi sen iyi insan olayım cennete gideyim diyorsun, inanca gerek yok diyorsun. ne anlamda iyi? iyi bir insan olmaktan kasıt nedir?
  a) iyiliğin tanımı ve içeriği
  b) iyi olduğunu iddia ettiği halde yaratıcıyı bilmeyenlerin cezalandırılması

  iyilik nedir? binlerce yıldır onlarca tanım yapılmış
  bunları tek tek işlemenin anlamı yok
  ama tanımların ortak noktalarına bakarsak eğer:

  1) diğer varlıklara zarar vermemek ve vefasızlık etmeme erdemi
  2) sorumluluklarını bilme erdemi
  3) doğruları idrak etmek ve bunları yaşama erdemi

  bu bağlamdan bakarsak bir kişinin iyi olması için şu ilkeleri koyabiliriz:

  1) kendisini yaratana karşı sorumluluklarını yerine getirmek erdemi
  2) aynı yeryüzünü paylaştığı varlıklara karşı sorumluluklarını yerine getirmek erdemi

  dolayısıyla bunlardan birinin eksik olması durumunda dinsel felsefe açıdan “iyilik”ten söz edemeyiz.

  basit bir dünya hayatında bile, kişinin kendisinin dünyaya gelmesine vesile olan anne-babasını inkar etmesi, onlara karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi, onlara karşı yeterli vefayı göstermemesi kişinin “kötü” sayılması için yeterlidir.

  bu kişi her ne kadar yardım faaliyetlerine katılırsa katılsın, hayvan hakları için faaliyetlerde bulunsun yine de iyiliği “nihai” sayılmayacak ve çevresindeki insanlar tarafından “mutlak iyi” görülmeyecektir.

  dinsel bakış açısında ise, kişinin varlığının nihai sebebi; beden ve benliğinin yaratıcısı, kişiye akıl bağışlaması, bunun üzerinden varlık hakkı vermesi, yaşadığı evreni var etmesi ve ona iyi olma potansiyelini verip ebedi mutluluk hakkı tanıması bağlamında yaratıcı bilmemek ve ona karşı sorumluluklarını yerine getirmemek, kişinin “tam iyi” olmasına engeldir.

  big-bang esnasında sayısız ayarlı bir denge yaratıp, bu dengeyi gezegen oluşumunda da sürdüren ve milyarlarca hassas ayar parametresi oluşturan yaratıcıya karşı “hayır ya hepsi bunlar tesadüf, yok öyle bir şey” diyerek başını deve kuşu gibi gerçeklere karşı gömen ve daha temel doğruyu bulma erdeminden uzak insanların, yine aynı yaratıcının verdiği vicdanla sokak hayvanlarına mama vermesi ile iyilik taslamaya kalkması mantıksal veri içermemektedir.

  nitekim iyiliğin öncelikle kişinin kendisini mutlu ettiğine dair birçok araştırma vardır ve sırf psikologların tavsiyesi üzerine “kendisini iyi hissetmek için” gece gündüz iyilik yapan insanlar da söz konusudur.

  dolayısıyla iyiliğin ilk maddesini gerçekleştirmeden “ben iyi olabilirim” demek tutarlı bir iddia değildir. her ne yapılırsa yapılsın bu iyilik eksik kalacaktır.

  b) “insanlara kötülüğü dokunup yaratıcıyı bilenler neden cennete gidiyor da ben gitmiyorum?”

  – insanlara kötülüğü dokunan bireyler direkt bir şekilde cennete gitmeyecektirler. kul hakkı ödemesi gerçekleştirmeden, yani kimse hakkını kimseye ödemeden ömür boyu ibadet de etse bu hak ödemesi sürecinden, bedel ödemek ve cezalandırmaktan kurtulamaz.

  fakat sorunun kilit noktası “neden yaratıcıya karşı sorumluluklarını yerine getirmemek, insanlara karşı sorumluluklarını yerine getirmemekten daha büyük suç?” kısmı.

  halbuki sorunun cevabı kendi içinde saklıdır. bir insan diğer insana hayat hakkı bağışlamamış, onu yoktan var etmemiş, onun varlık amacını ve ödüllendirmesini üstlenmemiştir. evet, aralarında iyilikler güzellikler geçmiş olabilir; ancak bu iyilik ve ihsanların hiçbiri yaratıcının insana bağışladıklarıyla kıyas bile edilemez.

  buradan hareketle, yaratıcıya karşı vefasızlığın, insana karşı vefasızlıktan daha büyük bedel içermesinin mantıksal sorun içermediğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

  sen yazıda özellikle kur'an'ı kerim'i yanlış anlatmışlar dediğin halde allah ibadetimize muhtaç değil sadece iyi insan olalım cennete gitmemiz için yeterli diyorsun.
  ama okusan allah'ın bizi yalnız o'na ibadet edelim diye yarattığını söylediğini görürdün.

  söylemlerin islam'a yeni bir patch gelmiş gibi. böyle çok zor abi inanıyoruz diyelim iyi olalım olsun bitsin bak hepimiz şaaaaaaaak cennetteyiz der gibi çok sıradan ve basit.
  bu kadar basit olsa imtihan olmasının ne anlamı var?

  allah'ın bizim ibadetimize ihtiyacı olup olmamasi mevzusu bile başlı başına absürt, senin içinde bulunduğun zaman'i dahi yaratmış bir allah'tan bahsediyorsun.
  ihtiyaç meselelerine girerek inaniyorsan zaten inancın yok demektir.
  inancın olmadığı halde ben cennete gitmeliyim gibi bir iddiada da bulunmaman lazım.

  ve evet kardeşim, neredeyse bütün insanlara tek tek iyiliği dokunmuş bir insanın dünyada yaptığı iyilikler allah'a inanmadığı sürece ona cenneti kazandırmayacak.
  eğer yeterince kur'an okursan allah'a inanmayanlarin ve ona şirk koşanlarin kesin bir şekilde cehennemlik olduğunu bilirsin.
  çünkü allah sadece kendisine şirk koşanlara kesin bir dille cehennem vaat etmiştir.
  0
  filozofunsakali 26.9.2018 14:48 ~ 14:56
  yanlış yere yazmışım.
  0
  hedap 26.9.2018 16:26
  iki elinle bir yorumu doğru atamiyorsun be kardeşim.
  0
  filozofunsakali 26.9.2018 17:18
  ahahah
  -1
  tesla52 26.9.2018 15:25
  seninle aynı konuyu daha öncede tartışmıştık tekrar tartışmaya hazırım 1-2 saate cevap vericem yazdıklarına.
  0
  tesla52 26.9.2018 17:23
  şimdiii, ilk olarak o safsata olduğunu söylediğin soru insanların bende dahil akın akın ateist olmasına neden oluyor. benim ateist olmamdaki 3 temel sorudan biriydi o. hangi ateiste gidersen git sana bu soruyu sorar, ve ehli sünnetten hiç kimse bu soruya tatmin edici bi cevap veremez.

  abc lerin tamamına katılıyorum, sorun şurada başlıyor, insanın allaha karşı sorumluluğu ve diğerlerine karşı sorumlulukları. bunada katılıyorum, fakat senin allaha olan sorumluluğunla benim ki farklı galiba. allaha olan sorumluluklarımız kuranda yazıyor, işte bu yazılı olanlar senin bildiğin gibi değil. allah kuranda kendisine inanılmasını ve kendisi için gece gündüz zikir çekilip namaz kılınmasını mı istiyor sanıyorsunuz. şirk ne demektir, ortak koşmak ne demektir derinlemesine araştırmanız gerekli ki gerçeği görebilesiniz.
  şirk-şirket: ortaklık demek. müşrik: şirke bulaşan demek. siz müşrikleri allahı kabul etmeyenler ondan daha üstünlerine, başkalarına iman edenler olarak çeviriyorsunuz ki saçmalıktır. kuranın birçok ayetinde müşriklerin allahı kabul ettiği yazmaktadır.

  ör: ve eğer gerçekten onlara: “gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorarsan, mutlaka: “allah” derler. de ki: “allah’tan başka taptıklarınızı gördünüz mü? eğer allah bana bir zarar dileseydi, o’nun zararını onlar giderebilir mi? veya bana bir rahmet dileseydi, o'nun rahmetini tutabilirler mi (engelleyebilirler mi)?” de ki: “allah bana yeter! tevekkül edenler (yalnız) o'na tevekkül ederler (zumer suresi 38.ayet) ve buna benzer ayetler (ankebut 61, 63. lukman 25, zuhruf 9,87)

  ayettede olduğu gibi müşrikler kabeyi putlarla doldurur ve bunun ticaretini yaparlar, gelenlerden para alırlar ve putları gelir kaynağı olarak kullanırlar, aynı zamanda atalarının dinine de riayet ederler. otoriteye ve paraya taparlar, güce taparlar, zengin olur ve parasını paylaşmazlar, işte bu kimseler kuranda allaha ortak koşanlar olarak yer almıştır. kuranda ateistlikten veya dinsizlikten bahsedilmez, allahın 600 sayfada bizlere anlatmak istediği iyi insan olmaktır. imtihan budur.

  bu senin cümlen:söylemlerin islam'a yeni bir patch gelmiş gibi. böyle çok zor abi inanıyoruz diyelim iyi olalım olsun bitsin bak hepimiz şaaaaaaaak cennetteyiz der gibi çok sıradan ve basit.
  bu kadar basit olsa imtihan olmasının ne anlamı var?

  basit mi? basit hee, basit, bi kafanı kaldırda etrafına bak be hergün birsürü insan ölüyor, bazıları bolluk içerisinde yaşarken bazıları açlıktan ölüyor, adalet namına hiçbir şey kalmamış, adam silah satabilmek için savaş çıkarıyor, nerde iyilik nerde iyi insanlar ne iyiliği sen iyi olmak kolay mı sanıyorsun herkes iyi mi sanıyorsun, basitmiş, açta haber izle, dünyanın haline bak, hele bide islam aleminin haline bak, şaaaaak cennete hemi oh bee hepimiz iyiyiz, dünya o kadar güzel bir yerki. biraz zor girersiniz siz cennete, oturduğunuz yerden tespih çekmeye devam edin, hesap günü elbet gelecek.
  0
  hedap 26.9.2018 17:39
  sorunun cevabını verdik işte kardeşim.
  neden veremez diyip net bir şekilde cevapladigim sorunun üstünü kapatıyorsun?
  0
  tesla52 26.9.2018 17:56
  bu cevap beni tatmin etmiyor. sen allaha olan sorumluluğumuzun insanlara olan sorumluluğumuzdan daha önemli olduğunu söylüyorsun. ben diyorum ki allaha olan sorumluluğumuz aslında insanlara olan sorumluluğumuzdur. allaha olan sorumluluğumuz iyi insan olmaktır, allah bizden iyi insan olmamızı istiyor. yani a b nin içindedir, yani önemli olan iyi insan olmaktır. müslümanım demekle kimse cennete giremez. sen ise müslümanım dersin her haltı yersin günahını çeker cennete girersin demekte ısrar ediyorsun.
  0
  hedap 26.9.2018 17:59
  ikisi birbirini tamamlıyor. yalnız birinde komple cehennemliksin birinde cezanı çekeceğin süre kadar.
  yada allah'ın bağışlayıciligina kalmış bağlı çekeceğin ceza.
  bunda ben ısrar etmiyorum, benim nerede birinin cennete gireceği konusunda ısrar ettiğimi gördün alıntılar mısin? :)
  0
  tesla52 26.9.2018 18:05
  yavv bi üst cümlende söylüyon ya güldürdün beni yavv bak kopyalayıp yapıştırıcam.

  yalnız birinde komple cehennemliksin birinde cezanı çekeceğin süre kadar.

  sen burada bir insanın ben müslümanım dediği taktirde, cezanı çekeceğin süre kadar cehennemliksin cezan bitince cennete girersin diye bas bas bağırıyon kaç saattir. cezası bitince dünyaya gelecek hali yok cennete gidecek işte bu herif diyosun.

  0
  hedap 26.9.2018 18:10
  allah'a inaniyorsan ibadet ediyorsan emir ve yasaklarınaelinden geldiğince uymaya çalışıyorsan ki insansın elbette ki günah işleyecek hata yapacaksın. allah'a şirk koşmadigi sürece allah'a inanan ve elinden geldiğince imanlı olmaya çalışan biri cezasını çektikten sonra niye cennete gitmesin kardeşim?
  allah ben günah işleyenleri sonsuza kadar cehennemde tutacağım demiyor ki?
  sadece şirk koşanlari sonsuza kadar cehennemde tutacağım diyor.
  sen bunun neresinde sıkıntı görüyorsun?
  0
  tesla52 26.9.2018 18:16
  sana şöyle bir soru sorayım. konu anlaşılsın, islamiyeti hiç duymamış bi insan allaha nasıl ortak koşmamazlık yapamaz, allahı nasıl bilebilir, nasıl müslüman olabilir bana bi açıklar mısın, ve bu nedenle bu adam neden sonsuza kadar cehennemde yanması gereksin.
  0
  hedap 26.9.2018 18:54
  kur'an okuyorum diyorsun bir de bak...
  allah bu tür insanlara sorumluluk yüklemiyor. o bu konuyla alakasız bir durum.
  0
  tesla52 26.9.2018 19:03 ~ 19:05
  sorumluluk yüklemediğine dair bir ayet göster bana. galiba sende pek kuran okumuyorsinki, kuranda ben insanları yalnızca bana kulluk etsinler diye yarattım der, ve başka bir ayettede insanların imtihan edildiğini söyler. sen şimdi yaşamış olan 110 milyar insandan yaklaşık 60-70 milyar insanın kuranı ve islamı duymadığını bu nedenle hiç bir sorumluluğunun olmadığını imtihan edilmediklerini vede allaha ibadet etme gereğininde olmadığını ve hepsinin cennete gireceğini mi iddaa ediyorsun. şunu söylim kuranın bir çok yerini inkar ettin.
  0
  hedap 26.9.2018 19:19
  kim doğru yolu seçerse, bunu ancak kendi iyiliği için seçmiş olur (bunun sevabı kendisine döner). kim de doğru yoldan saparsa (bâtıl yola uyarsa), bunu ancak kendi aleyhinde sapmış olur (bunun da azabı kendisine döner). hiçbir günahkâr nefis, başka günahkâr nefsin günah yükünü üslenmez. biz, bir elçi (peygamber) göndermedikçe hiç kimseye azap edecek değiliz (onu cezalandırmayız)." (isrâ sûresi: 15)

  kardeşim yine çuvalladin. sana o kadar diyorum ki girme benimle şu sulara:)
  zamanında nasıl sana yanlış bildiğini söylediğimde"evet hakliymissin" demek zorunda kalmışsan şimdi dr bunu demek zorundasın o kadar. zor bir şey değil:)))))))
  0
  tesla52 26.9.2018 19:32
  tamam ayet iyi hoş güzelde diğer birsürü ayetle çelişti şimdi bu ayet. ben bu ayeti biraz araştırayım bunca yıl nasıl hiç denk gelmemiş bu bana.
  0
  hedap 26.9.2018 22:14
  "andolsun, biz bu kuran’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür."

  (kehf suresi:54)
  0
  tesla52 26.9.2018 23:38 ~ 23:38
  yavv sana kolay geliyorda sorgusuz sualsiz imtihansız cennete girecek olan 50-60 milyar insandan bahsediyoruz. allah insanları yalnızca kendisine kulluk etmesi için yaratmamışmıydı. allah kuranda herkesin imtihan edileceğini söylememişmiydi.(iman edip, salih amel işleyenler cennete girer.) kehf 107. al bununlada çelişiyor dolu ortalık, sana bu ayetle çelişen 500 ayet çıkarabilirim bu ayette bi terslik var ama araştırmam gerekiyor.
  0
  piiuv 26.9.2018 17:57 ~ 23:12
  yaa arkadaş sizi gerçekten seviyorum ya içime bi enerji getirdiniz teşekkürler (pi: @hedap)(pi: @tesla52) neyse :) ikinizde beni şaşırtıyorsunuz ya aslında 2nizde hadisler konusunda aynı gibi dursanızda sizde içinizde ayrılıyorsunuz :) beni zaten biliyorsunuz :) ama sizinde bu konuda ayrılığa düşmeniz beni çok şaşırtıyor ! ama bu konuda hedap doğru diyor be kardeşim tesla yapma be kardeşim bi kere mantığı önplanda tutan bir adamsın ama bu dediğinde mantıkta yokki şey gibi sanki bilgisayarın tuşlarına basıyosunda fiş prize takılı değil :) allaha iman etmeyen bi insan cennete iyilik yaptı gitcek olsa iman edip te emirlere uyanlara haksızlık olmayacakmı ! hem ne diyecek ateist ömrü boyunca allaha küfür etmiş ölünce cennette "ya allahım ben seni yok biliyodum sen varmışsın" mı diyecek ! şu fikrini bi aş artık be usta :)
  0
  tesla52 26.9.2018 18:08 ~ 18:08
  usta sen bi dur ortalık karışık :) ben haklı olduğuma eminim de sizi nasıl ikna ederim bilemiyorum, (pi: @ferhat) ı çağırın bana :) 2 ye tek olmasın o benden olur ona güveniyom :)
  0
  piiuv 26.9.2018 18:16
  (pi: @ferhatt)nerdesin ya kardeş bi bak buraya :) (pi: @hedap) ta gelsin dönecem buraya sen dediğime cevap ver :)
  0
  tesla52 26.9.2018 18:25
  işte iman edipte emirlere uymaktan bahsediyosun bak, önemli olan emirlere uymak diyorum, ateistte uyar emirlere imanlıda, imanlı daha aliyyül ala olur tabiki ama ateistte emirleri yerine getirip iyi bir insan olursa oda cennete girer diyorum. burda emirler konusu sıkıntı olacak şimdi galiba sizin için emirler namaz kılmak oruç tutmak olabilir, benim için bu ritüeller iyi insan olmak için bi ön hazırlık bir terbiyedir asıl imtihan ve önemli olan diğer insanlarla aramızda olan ilişkidir yani iyi insan olmaktır. yani ateistte olsa adam allahın dediğini yapıyor, allah sizi kurandan hesaba çekeceğim diyor ve o ateist kurandan hesaba çekilecek.
  0
  piiuv 26.9.2018 21:31
  yani bu dediğini ateiste söylesen o bile güler be kardeşim hayır onların böyle bi derdi yok sen neden adamları zorla cennete almaya çalışıyorsun :) sana göre diye birşey olamaz kardeşim daha önce çok konuştuk biliyorsun :) allaha iman etmeyen insanın cennete gitmesi mümkün değil sadece "la ilahe illallah" dese yine gidemez "muhammedun resulullah" demeden ateisit nasıl allahın dediğini yapıyor mantık hatası bikere allahın dediğini yapsa ateist olmaz !!!
  0
  tesla52 26.9.2018 23:28
  sana göre birşey olamaz diyorsunda, 12 tane müctehid çıkıp hepsi kendisine göre nasıl açıklamış kuranı, mezhep imamları nasıl kendilerine göre dini temellendirmiş, herkes kurana ve hadislere bakıp kendi yorumunu yapmış. sana göre diyorsunda benim ne eksiğim var onlardan onlar taa 1200 lü yıllarda yaşamış insanlar. sadece ezber yaparak 800 yıl önce yazılanları tekrar ederek hiçbir şeye ulaşamayız yerimizde sayarız, valla diğerlerinide açıklardım da çok uzun konular. çok sığ düşünüyorsunuz dünyada kendi grubunuz hariç herkesi dışlıyorsunuz, başka bir kulu allahın cennetine almıyorsun yavv :) allahın cenneti herkese açık islam böyle olmazsa diğer dinlerden bi farkı kalmazki islam küreseldir. dünyada her grup kendince bi din ortaya çıkarmış herkes kendisinin ödüllendirileceğini diğer herkesin cezalandırılacağını düşünüyor, yok böyle bişey yavv. bak kuranın özetini tek bir ayetle verim size:
  her kim zerre kadar hayır işlemişse onun mükafatını görecektir. (zilzal 7.) işte kuranın özeti.
 • 0
  filozofunsakali 26.9.2018 14:57

  harbi aynı şeyin mantığını düşünmüşüz. ben de zamanında "müslümanım deyip inandığına aykırı davranan irade mi müslüman olduğu için cennete gidecek; yoksa iyilik yolunda ilerleyen inançsız irade mi cehennemlik olacak?" demiştim. biri çıkıp ikisi de cehenneme gidecek demişti. o gün bugündür inançsızlığımın kararının benim için kesin doğru olduğunu düşünüyorum.

  din davranıştır. çünkü insan doğaya iç güdüsel olarak korkularından yarattı bir şeyleri ve o korkularının sonucu olarak bir yaratıcı(tanrı) imgesi doğdu. bu bir davranışın sonucudur. hala da bu davranış doğduğunda iç güdüsel olarak gelmez sonradan öğrenilir. din ve tanrı inancı bence bir öğrenme durumudur. korkularının, arzularının ve tabularının duvarının yıkılmasıyla yüzleşememenin sonucunda insanın yarattığı bastırma aracıdır. bir ihtiyacın dışında yüzleşememektir ve kolaya kaçmaktır.
 • 5
  sevde 26.9.2018 15:11
  eğer ki iman bizi kötülüklerden alıkoymuyorsa o imanın bizde olduğundan şüphe duymalıyız. imanın mertebeleri vardır. hz. ali gayb perdesi açılsa yakînim ziyadeleșmeyecek diyor. ne demek bu? allah'a o kadar iman etmiş sebepler önünde ki perdeler tümüyle açılsa şimdi iman ettiğimin fazlası olmayacak çünkü o şekilde iman etmiş. hz. ali nin imanı onu ne mertebeye getirmiş ilmin kapısı yapmış gibi gibi.. lakin şu an islam aleminde olan iman tahkiki (hakiki) iman değil. tamamen taklidi bir imandır. nasıl anlarız iman allah'a inanmak en basit mana ile bakarsak. bir hırsız kendine müslüman diyebilir imanı var zanneder lakin o imanı onu hırsızlıktan alıkoymuyorsa ne kadar allah'a inanıyor dersiniz? biliyor ki allah onu her an görüyor demek ki bunu idrak edememiş allahı tam tanımıyor bilmiyor hissedemiyor ki var olduğunu sandığı imanı ise en küçük bir şüphe en küçük bir imtihanda yıkılıyor. bu zaman öyle bir zamanki imanın köklerine saldırıda bulunarak insanlar insanlıktan çıkarılmış. herkes için demiyorum bunu. ateist olursun ama kötülük işlemez, insanların haklarına riayet edebilirsin. ama inanan bir insan bozulduğu zaman bir hayvandan aşağı düşebiliyor nasıl mı? haberlere baksak kafidir diye düşünüyorum. küçücük çocuklara yapılan fiiller.. yapılanları buraya yazmaya vicdanım el vermiyor. düşün ki bu insan müslüman (!). ımanını sorgulamak bize düşmez elbet ama mantık ilmi ile hareket edersen malesef ya o insan imansizdir yada imanı ciddi anlamda zayıf. nasıl ki süt çürüse lor yaparsın vb yine kullanırsın. lakin yağ çürüse zehir olur. tıpkı bunun gibi islamiyet içinde kendini sanan ama onda istikamet bulmayan insan en güzel nimet olan iman ile şereflendirilmișken onun hakkını vermezse en muzır bir insan olur. insandan da aşağı olur. sonuç olarak " iman, insanı insan eder. belki insanı sultan eder. öyle ise, insanın vazife-i asliyesi, iman ve duadır.
  sözler - 315" alıntı yaparak noktalıyorum bizi kötülükten alıkoymayan bir iman, bizde mahal kılmıș mıdır düşünmek lazım...
  0
  tesla52 26.9.2018 15:23
  vayy vayy sevde hanım, insanın vazifei asliyesi iman ve duadır hariç heryerine katılıyorum. zaten bunu söyleyerek kendinle çelişiyorsun farkında değilsin, bak kendin söylemişsin, bizi kötülükten alıkoymayan bir iman, bizde etkili olmamıştır, boşuna olmuştur demişsin :)
  1
  sevde 26.9.2018 15:25 ~ 27.9.2018 00:40
  ıman ve duadır kısmında ki iman hakiki imandır. taklidi olan için denmemiş olsa gerek. hayatına gerçek imanı almış biri basitinden allah'ı razı etmek için onu sevdiği için dediklerini yapmak ister yanlış mıyım?
  0
  tesla52 26.9.2018 15:31
  imanın bir insanda gerçekten olup olmadığını nasıl anlayabiliriz mümkün mü bu, kalbinimi açıp bakıcaz, adamın davranışına bakarsın, iyi ameline bakarsın bu adam iman etmiş dersin. amel normalde iman demektir zaten.
  1
  sevde 26.9.2018 15:42
  imanı koruma ve takviye etmek bir müminin en önemli meselesidir. öncelikle imanı korumak için takvaya önem vermek gerekir. iman takva kalesinde korunur. kale diyorum çünkü takvadan uzaklaşan taviz vermiş olur taviz tavizi doğuru. takva olmazsa iman yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. imanı takviye etmek için imani eserleri bolca okumak ve mütalaa etmek gerekir. ilim ile gelen iman misalleri akıl odasından geçmeden insanın latifelerine sirayet etmez. sirayet etmeyen iman da etki etmez. bir daire de zincirler gibi düşünebilirsin iman takvayı takva imanı güçlendirir birinin eksikliği yıkar. takva nedir günahlardan çekinmek. günahlar ise bizim ve toplum için sakıncalı olan şeylerdir. açıklayıcı olmuştur umarım
  0
  tesla52 26.9.2018 15:51
  neyse genel olarak aynı şeyleri söylüyoruz, sen imanı takvanın 1 tık üstünde tutuyorsun ben takvayı imanın 1 tık üstünde tutuyorum, fark bu.
 • 0
  erenraphael07 26.9.2018 17:59
  din başlıca inancdir. sonra sana dininin emrettiği gibi iyi bir insan olmaktır.
 • 0
  oakacar 26.9.2018 18:09
  tüm inanışlar tüm dinler iyi bir insan olmayı emreder gerisi boştur.
  0
  tesla52 26.9.2018 18:11
  helal olsun aradığım yazı.
  0
  oakacar 26.9.2018 18:15
  eyvallah. tüm dinlerden ve ırklardan insan tanıdım önemli olan iyi bir insan olmak.
 • 0
  aysar 27.9.2018 10:20
  din iman etmekle bitmiyor. siyer, fıkıh, hadis gibi ilimlerin topuna biz islam diyoruz.
  0
  tesla52 27.9.2018 10:44
  peygamber efendimizin zamanında siyerde fıkıhta hadiste yoktu, peygamberimizin getirdiği dine ne kadar uzak olduğunu kendin söylüyorsun bak. dine bunları sokuşturarak dini nasıl bozduğunuzu anlatıyorsun, dinin kaynağı kurandır. allah bizi kurandan hesaba çekeceğini söyler siyerden, fıkıhtan, hadisten değil.
  0
  aysar 28.9.2018 01:43 ~ 01:55
  kuranda her şey yeteri kadar anlatılmıyor ama. örneğin namaz, namaz kılın yazıyor ama bunu nasıl yapacağımız anlatılmıyor. oruç tutun diyor ama hangi vakitte, nasıl yapacağımız yok. ibadetlerimizi yerine tam olarak getirebilmemiz için bizim bu ilimlere ihtiyacımız var. evet peygamber efendimizin zamanında bunlar yoktu çünkü peygamberimiz yaşayan bir kurandı. insanlar kafalarına bir şey takılınca peygamberimizin yanına gidiyordu ve kafa karışıklıklarını gideriyorlardı. ama şimdi böyle bir imkan yok. ve dinimizin gelecek nesillere doğru bir şekilde iletilebilmesi için bunlar gerekli ilimler.

  ayrıca "peygamber göndermediğimiz kavmi sorumlu tutmayız." ayetini de unutmamak gerekir. ben hırsız bir müslümanın cennete gideceğini savunmuyorum ya da bunu düşünmüyorum. aslında o tarz kişilere müslüman demek ne kadar doğru bilmiyorum. müslümanım demekle müslüman olunmaz. ve şunu da unutmamak gerekir ki iyi bir insan dininin gerekçelerini yerine getirmedikçe cennete giremez.
  0
  tesla52 28.9.2018 01:50
  eveetttt yine döndük dolaştık islamın direği olan olmazsa olmaz olan, kabirde ilk sorulacak soru olan namazaaaaa. evet şimdi miras davasını kuranda 20 sayfa anlatan kuran neden dinin direği olan namazı anlatmadı. kuranda yalan söylemeyi 20 sayfa anlattıda kabirde ilk sualin sorulacağı namazı niye anlatmadı. hemde kuranda derki, sizleri kurandan hesaba çekeceğim. hadislerden sizleri hesaba çekeceğim demez. zaten o zamanlar hadis diye birşey yok, peygamber kendi söyledikwlerinin yazdırılmasını yasaklamış sadece allahın söyledikleri yazdırılmış. ondan sonra önüne gelen uydurmuş zaten. namaz kılmak kuranda 8-10 yerde geçer kazası, cezası yoktur, allah nasıl isterseniz öyle kılın der, bana istediğiniz gibi gelin der allah. namaz kılmak, oruç tutmak dinin aslı değildir, allah kuranın büyük kısmında insan ilişkilerinden bahseder, iyi insan olmanızdan bahseder, namaz ve oruç islamın şartı değildir. iyi insan olmak islamın şartıdır.
  0
  aysar 28.9.2018 02:21
  islamın şartı beştir;

  1- kelime- i şehadet getirmek

  2- namaz kılmak

  3- oruç tutmak

  4- zekat vermek

  5- hacca gitmek

  bunların islamın şartı olmadığına emin misin? bak ne dicem sen araştırma yap kulaktan dolma bilgilerle böyle büyük bir iddiada bulunma.

  o zaman hadis ilmine gerek yoktu çünkü ortada bir peygamber vardı ve gereken açıklamayı o yapıyordu. onun vefatından sonra insanlar kendi çıkarları için hadis uydurdular ve sahabeler, tabiinler peygamberimiz sözlerini hadis adı altında bir araya topladılar. ve bu gönlü geniş insanlar 1 hadis için günlerce develerle yolculuk yapıp yeni hadisler öğrenmeye çalıştılır.

  diyorsun ki ibadetin nasıl yapıldığı önemli değil ( ben bunu çılardım ). o zaman ben sana sorarım rabbimin emrettiği şekilde yaşayan kişiye kıyasla hayatında bir kere kuran okumamış, namaz kılmamış ama toplum için de çok iyi olan kişi mi cennete girecek?

  sen olayı çok yanlış anlamışsın. müslümanım demekle müslüman olunmuyor. bak bunu ikinci kez söylüyorum. müslüman olmanın gerekçeleri var. ve biz bunları yerine getirdiğimizde günahlardan, yasaklanan şeylerden de uzaklaşıyoruz.

  0
  tesla52 28.9.2018 02:32
  şu islamın şartı beştir dediğin şeyleri allah aşkına kuranda bana bul göster. kuranda kelimei şehadet yok, namaz toplam 10 ayet, oruç toplam 4 ayet 4 sadece 4, 600 sayfalık kuranın 2 sayfasını yerine getirip kendinize müslüman mı diyorsunuz, olduğunuz yerde oturup kalkarak cennete girebileceğinizimi sanıyorsunuz, alda kuran oku kuranda ne yazıyor neyden bahsediyor gör. adam çıkmış islamın şartı 5 tir demiş inanmışsın. şimdi sana soruyorum peygamberimiz 632 tarihinde vefat etti. hadisler niye 5-10 yıl içinde toplanmadı da taa 1200 lü yıllarda yani peygamberimiz öldükten 500 yıl sonra toplandı, yavv akıl var mantık var yavv. ben ibadetin nasıl yapıldığı önemli değil demedim uydurma, allah kendisine nasıl geleceğimizi bize bırakmış, namazı kuranda genel hatlarıyla açıklamış gerisi size kalmış demiş yavv. son sorunsa tabiki iyi olan cennete gidecek çünkü allah 600 sayfada zaten iyi olmayı emrediyor. sana ayakların şişene kadar namaz kıl demiyor ki. iyilik yap insanlara hayrın dokunsun diyor. sen olayı yanlış anlamışsın derken, sen hiçbir şey anlamamışsın.
  0
  aysar 28.9.2018 03:16
  sen ne güzel.araştırma yapmışsın ya 10 namaz 4 oruç demek hah

  www.islamveihsan.com/...ve-hadisler.html

  https://kuranfihristi.net/fihrist/oruç

  islamın 5 şartıyla ilgili ayetler;
  de ki, allah’ı seviyorsanız bana uyun ki allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın” (âl-i imrân 3/31) mealindeki ayet bu gerçeği kanıtlamaktadır.

  bu iki ilke bir arada kuran’da bulunmamakla birlikte birinci ilke otuz yedi ayette yer almaktadır. bunların üçü “lâ ilâhe illallah”, otuzu “lâ ilâhe illâ hû”, üçü “lâ ilâhe illâ ene”, biri de “lâ ilâhe illâ ente” şeklindedir. (m. f. abdülbâkī, el-mucem, “ilâh” md.)

  peygamberimizin hadis yazmayı yasaklamasına karşılık ayetler;
  hazret-i ebu zer-i gıfari’nin, (kılıcı enseme dayasanız, resulullahtan duyduğum bir sözü, başım kesilinceye kadar tebliğe vakit bulacağımı bilsem, o sözü muhakkak size yetiştiririm) sözleri, hadis ilmine verilen önemi göstermektedir. kur’an ilk nazil olurken, âyetlerle karışmasın diye, (kur’andan başka benden bir şey yazan onu imha etsin) buyurulmuştu. daha sonra kur’anı ezberleyenler çok olduğu için, hadis-i şeriflerin de yazılması emredildi.

  abdullah bin amr bin as, her hadisi yazar, resulullah efendimiz buna mani olmazdı. hatta bazıları, (sen her şeyi yazıyorsun. ama resulullah da insandır. öfkeli iken de söz söyler) dediler. durumu resulullaha arz edince, mübarek parmağını ağzına götürüp, (yaz! allah’a yemin ederim ki, bu ağızdan hak sözden başkası çıkmaz) buyurdu. (ebu davud, hakim)

  rafi bin hadic hazretleri, (sözlerinizi yazalım mı ya resulallah?) diye sorunca, ona da (evet yazın) buyurdu. (rame hürmüzi)

  bak ben sana kanıtlarla geliyorum. sen gerçekten 5-10 yıl ıçınde 7275 hadisin en ince ayrıntısına kadar incelenebileceğini mi düşünüyorsun??
  0
  tesla52 28.9.2018 03:50 ~ 11:02
  öncelikle o kuranda geçen bana uyun ki denilen yer kuranın kendisidir kuran bana uyun benim söylediklerime uyun der, yoksa peygamberin yaptığı hareketleri tekrar edin manasında değildir, bula bula bir ayet buldun onuda yanlış getirdin. kelimei şehadeti bilmiyorsan öğreteyim, eşhedü en la ilahe illahlah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve resuluhu, eee hani nerde, bulabildin mi. la ilahe illallah zaten var kuranda, kelimei şehadet nerde, yok. kuranda olmayan birşey nasıl islamın şartı oluyor.

  bana link atıyosunda keşke ordan burdan kopyaladığın linkleri önce bi kendin okusan. baksan emin olsan da sonra göndersen. şimdi oruç geçen yerlere bak bakara 183-184-185-187 haricinde oruçla ilgili herhangi birşey var mı bul göster bana. bana deki işte şu ayette orucu şu şekilde tutacağımız veya işte oruç tutunca böyle olur gibi bi ayet bul göster bana.

  şimdi namaz konusu biraz daha uzun, salat kelimesini bizim aptallar olduğu gibi namaz olarak çeviriyorlar, salah gördükleri her yere namaz koyuyorlar ondan sonra namaz 400 yerde geçiyor diyorlar. salah ne demek, salat namaz anlamına gelir rukulu secdeli namazı anlatır, daha çok salah yardımlaşma, dayanışma ve destekleme demektir. allah namaz kılın, dediğini iddaa ettiğiniz yerlerin çoğunda allah yardımlaşın ve dayanışın diyor. al sana bir örnek.

  (33/ahzâb-56: şüphesiz, allah ve melekleri peygambere salat ederler. ey inananlar siz de ona salat edin.)
  bak sizin çok bilmiş alimler burdaki salatı niye namaz diye çevirmiyorlar, kuranın her yerinde salatı namaz diye çeviriyorlarda burda niye çeviremiyorlar, çünkü allah namaz kılar oluyor, allah namaz kılar mı hiç. salat, namaz kılmak değildir. salat 10 yerde namaz kılmak anlamında kullanılmıştır, gerisinde yardımlaşma ve dayanışma demektir, kandırılıyorsun.

  şimdi bana diyorsunki hadisler ilk başta imha edilsin denildi, daha sonra hadisler yazılsın diye emredildi, abe aklı olan insan evladı, emredildiyse 500 yıl boyunca niye kimse hadis yazmamış tam 500 yıl 500. dalga mı geçiyorsun benimle, hadislerin yazılması gerektiğini yine hadislerle kanıtlamaya çalışıyorsun böyle saçmalık olurmu. bide kanıtlarla geliyorum diyorsun. bumu kanıt. peygamberimiz zamanında 500 tane hadis vardı, onlarda zaten kuranda yazan şeylerdi, toplanılmasını istemediler. 500 yıl sonra 8000 tane hadis çıkardılar ortaya, nereden geldi bu kadar hadis, uydurup uydurup dini bozdular. namaz dinin direğidir, denilen hadis bile yalan hadis sınıfına giriyor, daha ben hangi hadise güveneyim, kuran herşeye yeter, yetiyorda, kuranda bir müslümanın müslüman olabilmesi için gereken herşey fazlasıyla yazıyor.
 • 0
  sizoparanoid 28.9.2018 17:40
  cevap basit afyondur...
  0
  tesla52 28.9.2018 18:59
  afyon olduğunu kimsenin reddettiği yok zaten.
  kötünün elinde afyondur, hele bide din adamlarıda iktidarın elindeyse veya din adamı iktidarsa ve halk dinden bihaberse o zaman görün fakirin halini.
 • 0
  mynameisfreedom 10.3.2020 14:33
  hepsinin temelinde iyi insan olmak var.