temel fotoğrafçılık

  7
  tesla52 6.7.2020 12:10
  içerik açmak istedim de aklıma temel fotoğrafçılık geldi.

  fotoğrafta en temel 3 kavram vardır. manuel fotoğraf çekiminde bunlara bakarak fotoğraf çekmelisiniz. telefon kameralarında bu ayarlar yoktu fakat yeni nesil kaliteli telefonlarda bulunuyor ör: benim yeni aldığım redmi not 8. kamera hayatımızın her yerinde ve yakında çoğunuzun telefonunda olacaktır bunları bilmekte fayda var.

  diyafram-enstantane-ıso

  diyafram; kameranın lensinde ışığın içeri girdiği yerde yuvarlak bir kapakçık var. işte diyafram bu kapakçığın ne kadar açık veya kapalı olduğu ayardır.
  fotopanorama360.com/.../...aklari_be.jpg
  yani içeri ne kadar ışığın gireceğini belirler. eğer öğlen saatlerinde güneşli bir günde fotoğraf çekerseniz diyaframı kısmanız gerekir veya gece çekimlerinde daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız.
  www.sendekiben.com/.../...%C5%9Fma-1.jpg
  net alan derinliğine gişrmek isterdim ama kafanız karışabilir bilin yeter.

  enstantane; yukarda bahsettiğim ışığın içeri girdiği kapakçığın siz deklanşöre bastığınız andan itibaren ne kadar süre açık kalacağı ayarıdır. eğer anı yakalamak istiyorsanız. 200/1 saniyenin 200'de 1'i demektir bu, o kapakçık açılır, ışığı yakalar, fotoyu çeker ve geri kapanır. mesela 2000/1 özel kameralarla sinek kuşu dahi net bir şekilde çekilebiliyor artık.
  upload.wikimedia.org/.../...mingbird.jpg
  kısalığı bu kadar olmakla uzun çekimler 1 saniye 10 saniye veya dahada uzun olabiliyor. örneğin 1 saniyelik çekimlerde hareketi yakalayabiliriz.
  1.bp.blogspot.com/.../...ntane-Nedir.jpg
  aynı zamanda, zamanlama uzun olduğundan dolayı içeri daha fazla ışık girmesine imkan tanıyor ve gece çekimleri daha başarılı oluyor.

  ıso; ışık alınıp işlemci adı verilen mekanizmaya işlenerek fotoğraf ortaya çıkıyor. bu işlemcinin ışığa olan hassasiyetine ıso deniyor. hassasiyeti arttırırsanız ışığa daha duyarlı olur ve daha aydınlık olur, fakat ıso fotoğrafın kalitesini bozduğu için başvurulacak son çaredir. örneğin gece ayışığında manzara fotoğrafı çekeceksiniz. önce diyaframı açın, fotoğraf hala karanlıksa enstanteneyi uzatın fotoğraf hala karanlıksa ısoyu yükseltin.

  bu 3 özellik kameranın temelidir. hayalgücünüzü kullanarak çok güzel fotolar çekebilirsiniz. fotoğraf çekmeyi sevenler, fotoğraf çekim tekniklerinide öğrenebilir.
 • 2
  filozofunsakali 6.7.2020 13:03
  diyafram bıçakları kısıldığında numaralar artar; açıldığında ise numaralar düşer. sayı ne kadar düşük ise (örneğin f1.8) ışık o kadar fazla girer fakat net alan derinliği dediğimiz şey ortaya çıkar o da basitçe objenin net arkasının flu olmasıdır; bunun ana etkenlerinden ikisi de objeye yakın olmak ve lensinizin odak uzunluğudur. bu değerler göre daha flu bir arkaplan elde edebilirsiniz. enstantane ise saniyenin kaçta kaçında çektiğiniz fotoğraftır. örneğin 1/1000 ile fotoğraf çektiğinizde bir kuşu uçarken durdurabilirsiniz; '10 ile de (10 saniye) akan bir şelaleyi uzun pozlayarak durdurmayıp akışkan şekilde gösterebilirsiniz. ıso ise ışık kazancıdır. arttırdığınızda dijital olarak ışık kazanırsınız fakat dijital olduğu için noise-kumlanma-grain-gürültü dediğimiz şey ortaya çıkar ve görüntüde küçük küçük noktalamalar çıkar tabi bu yeni dslr makinelerde çok kaliteli hale geldi. standart 100 olarak bilinir fakat bazı makinelerde bu sayı değişir örneğin 60-200-640 gibi değerlerde minimum olabilir.
 • 0
  caesar 6.7.2020 22:55
  basit gibi görünen ama teknik bilgileri cok güzel anlatmışsın. bir kameram olunca tekrar bakacağım bu başlığa.