tanksavar köpekler

  -1
  keyiftuccari 16.12.2016 23:40 ~ 17.12.2016 10:37
  değerli arkadaşlar, ikinci dünya savaşı çoğumuzun ilgi odağı olan bir konudur. tarihteki en büyük toplu insan kıyımları bu dönemde gerçekleşmiştir.
  gerek günümüz dünyasındaki siyasi sınırları oluşturduğundan, gerek pek çok gizli deneyin ve farklı savaş stratejisinin uygulandığı bu dönem, uzun yıllar daha gözde konularımızdan biri olarak kalacak ve baş köşemizde araştırılmayı bekleyecektir.

  gerçek şu ki ; savaşların bize en büyük katkısı da, insanoğlunun kaos ortamında ne kadar acımasız olabileceğini gözler önüne sermesidir. evet, bu gerçekten de böyledir ve savaşlar devam ettikçe, insanoğlunun acımasızlığı gözler önüne serilmeye devam edecektir.

  sizlerinde aşina olduğu gibi ikinci dünya savaşının en önemli savaş silahlarından biri de tanklardır... öyle ki almanlar, sahip oldukları güçlü tank teknolojisi sayesinde rekor bir sürede bütün avrupa'yı işgal etmiş, rusya'nın içlerine girmiş, dünya devi a.b.d'ye kafa tutmuştur. evet, tüm bunları tank teknolojisine bağlamak yanlış olur diyecek olsanız da, tankların bu işgallerde ki önemi küçümsenemeyecek kadar büyüktür.

  ikinci dünya savaşı sırasında tankları imha edebilecek güce sahip teknolojide silahlar yoktu. bu yüzden ikinci dünya savaşında etkin gücü belirleyen en büyük faktörlerden biri de, sahip olduğunuz tank teknolojisi idi. hafif makineli silahlar ile almanların güçlü tanklarına karşı koyamayacağını anlayan ruslar, farklı bir strateji uygulamaları gerektiğini biliyordu. işte bu dönemde ortaya çıkan stratejilerden biri de ''tanksavar köpekler'' di. tanksavar köpekler, insan acımasızlığının ve egoizminin zafer uğruna yapabileceklerini bir kez daha gözler önüne seriyordu.

  ikinci dünya savaşının en çetin yaşandığı yıllarda ruslar tarafından eğitilen bu köpekler, almanların güçlü tank teknolojisini yok etmek için çok iyi bir savaş stratejisiydi. eğitim aşamasında ruslar tarafından günlerce aç bırakılan köpekler, tankların altlarına gizlenmiş yiyecekleri yiyerek karınlarını doyuruyorlardı. bu şekilde şartlanan köpekler, tankları ''yiyeceğin olduğu yer'' olarak görüyor ve zihinlerinde böyle bir algı oluşuyordu. eğitilen köpekler günlerce aç bırakıldıktan sonra sırtlarına bağlanan onlarca kilo patlayıcı madde ile düşman bölgesine salınıyordu. açlığın verdiği kuvvetli dürtü ile alman tanklarına üşüşen köpekler bomba düzeneği ile patlatılıyor ve alman tankları imha ediliyordu.

  bu strateji ile yüzlerce alman tankı kısa bir süre içerisinde yok edilmiştir. tabi eğitim ve çatışma sırasında ölen köpeklerin sayısı ise binlerle ifade ediliyor...
  ikinci dünya savaşından sonra aktif olarak bir daha kullanılmayan tanksavar köpekler, 1996 yılına kadar da eğitilmeye devam etmiştir. özellikle de 2011 yılından sonra suriye'deki iç savaşta terör örgütü ışıd'in aynı stratejiyi kediler üzerinde denediği ve uyguladığı söylenmiştir. ışıd ise bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapmamıştır.

  değerli arkadaşlar, gördüğünüz gibi savaş, sadece insan hayatının değil, aynı zamanda diğer canlılarında hayatını tehdit eden büyük bir suçtur. savaşlar devam ettikçe ölen sadece insanlar değil, insanlık olacaktır...
  alıntıdır.
 • 2
  oxygen 16.12.2016 23:42
  savaşlar devam ettikçe ölen sadece insanlar değil, insanlık olacaktır...
 • 1
  hellomyfriend 17.12.2016 09:57
  dostum suna paragraflı yaz gözüm kanadı. bildiğim konu olduğu için okumadım da yinede aşağı inerken paragraf görmek istedim puvo be
  0
  keyiftuccari 17.12.2016 12:48
  teşekkürler,düzenlendi