amatör olarak ilk senaryom burada bulunsun istedim

  12
  tesla52 7.1.2019 11:58
  modern köle  ‘ ağustos böceği ile karıncanın masum olmayan hikayesi ’

  serhat altuncan
  151551042


  modern köle

  dış. taksim meydanı. gündüz

  mahmut meydandaki bir bankta oturmaktadır. kalabalığa ve koşuşturan insanlara bakarak derin düşüncelere dalmıştır. bu insanlar ne yapıyor? nereye gidiyorlar? amaçları ne? herkeste bir acele, düşünmeden, sorgulamadan, bilmeden, hareket ediyorlar. mahmut’a göre dünya yozlaşmış, her şey para olmuş, güven ve mutluluk kalmamış, herkes robot gibi yaşıyor.

  iç. mahmutun evi. gece

  mahmut elinde birkaç yiyecekle bilgisayarının başına geçmiş oyun oynuyor, gerçek dünyayı sevmiyor, gerçek dünyanın acımasızlığından bıktığı için kendisini sanal âleme bırakıyor, sanal âlemde daha çok arkadaşı var, buradaki arkadaşlıklar menfaat uğruna değil, kimsenin yalan söylemeye ihtiyacı yok, kimsenin paraya ihtiyacı yok, burası gerçek dünyadan daha samimi geliyor mahmut’a. zamanının büyük kısmını sanal âlemde gezerek ve oyun oynayarak geçiriyor, gerçek dünyadan uzaklaştıkça mutlu oluyor.
  mahmut 28 yaşında, küçük yaşta anne babasını kaybetmiş, bundan dolayı içine gömülmüş, asosyalleşmiş ve annesinin kendisine aldığı bilgisayarın başında zamanını geçirmiş, kendisini eğitmiş ve iyi bir hacker olmuştur, aynı zamanda bilgisayar mühendisliği bölümü nüde bitirmiştir ve alanındaki en iyilerden biri olmuştur. milli istihbarat teşkilatında sanal güvenlik sorumlusudur. sıradan bir hayat sürmektedir. hafiften uzun düz saçlı, gözlüklü genelde sade giyinen, mütevazı gözüken bir erkektir.

  iç. mit. gündüz

  teşkilat binasına girdi ve uzun bir koridordan sonra kendi bölümü olan 30 tane bilgisayarın ve insanların bulunduğu geniş bir odaya açılan kapıdan geçti. pakize erken gelmişti. pakize’de kız olmasına rağmen bilgisayardan anlıyordu oda zamanının büyük bölümünü bilgisayar başında geçirmişti. meslektaşıydı, güzel kızdı, içten içe ondan hoşlanıyordu fakat hislerini açıklayacak kadar cesaretli değildi.
  mahmut
  merhaba
  pakize
  merhaba, dün ne yaptın?
  mahmut
  (gülümseyerek)
  benim pek sosyal hayatım, arkadaşlarım yoktur, dışarıda tek başıma dolaştım.

  pakize
  al bendende o kadar. şey bir dahaki hafta sonu müsait misin beraber bir kahve filan içerdik istersen.
  mahmut
  tabii benim içinde iyi olur uzun zamandır kimseyle sohbet etmemiştim.

  mahmut sandalyesine oturur ve bilgisayarını açar yapılması gereken işler vardır.

  iç. çalışma ofisi. gece
  herkes işini bitirip çıkıp evine gitmiştir, mahmut mesaiye kalmıştır, güvenlik duvarıyla ilgilenirken kendi bilgisayarından kolay kolay erişemeyeceği bir bölge keşfetmiştir, giriş kesinlikle yasaktır ve çok yüksek güvenliklidir.
  biran kafasını bilgisayardan kaldırır ve büyük boş hafif karanlık odada şöyle bir göz gezdirir.
  sadece kendisi vardır. şifreyi kırmaya devam eder. uzun süren şifre kırma işleminden sonra siteye girebilmiştir, gördükleri karşısında uzun süre ekrana bakakalır, alnından süzülen ter damlacıklarını hissedebiliyordur. ünicorn adı verilen uzun boylu insana benzeyen garip görünümlü elbise giymeyen dünya dışı yaşam formları insanları yaratmıştır. enerjilerini karşılayabilmek için insanları acımasızca kullanmaktadırlar. mariana gezegeninde küçük bir bölge olan türkiye’de insanları çalıştırıyorlar insanların ise hiçbir şeyden haberleri yok. kendilerine çıraklar diyen 50 kişilik bir grup var ve bunlar ünicornların varlığından haberdar ünicornlarla anlaşmış ülkenin yüksek mevkilerinde bulunan aralarında mahmut’un patronu mit başkanı olan kerem beyinde bulunduğu bir grup. insanları daha küçük yaşta dünyayı ve sistemi anlayabilecek ve algılayabilecek duruma gelmeden eğitim adı verilen sistemle okullara alırlar, burada kendilerine birer köle yetiştirmek için gereken her şeyi öğretirler, sürekli yüksel sürekli çalış, sürekli tüket zengin ol gibi kalıplarla küçük çocuklar yetiştirilir. hepsi birer yarış atı gibi bir rekabete girerler daha çok çalışırlar ve hayata tutunmaya çalışılar, ne kadar çalışırsa çalışsınlar hak ettiği ücreti alamazlar. burada küçük çocuklar fabrikada işlenen sakız gibi işlenir, tek tipleştirilir farklı düşüncede olanlar dışlanır. ve farklı düşünmek engellenir. insanlar inandırılır. ünicornların eğitimden sonraki 2. silahları kitle iletişim araçları, televizyon ve internetle herkes ünicornların inanılmasını istediği şeye inandırılır, kimse farklı düşünemez bile, bilimi de kullanırlar ve her şeyi bir düzen içinde sorunsuz açıklamaya çalışır ve anlatırlar, her şey rayına oturtulmuştur, insanlar bırakın durumu anlamayı kuşku dahi duymazlar. mahmut şimdi her şeyi anlayabiliyordu, niye herkesin koşuşturduğu çok açıktı. ünicornlar sistemi iyi oturtmuştu ve kendisi de bu sistemin bir parçasıydı, hiç kimse kendi istediği hayatı yaşayamıyor ünicornların istediği ve bize yaşanması gereken hayat olarak dayattığı hayatı yaşıyordu herkes. para o kadar değerliydi ki hırsızlıklar yolsuzluklar başını almıştı, insanların hayatı sınavlarla geçiyordu, küçük bir kız sınavdan düşük aldığı için ağlayabiliyor, silah satabilmek için savaş çıkartılabiliyor.

  dış. kafe. gündüz
  mahmut’la pakize bir kafede buluştular ve kahve içiyorlar.

  mahmut
  pakize sana önemli bir şey söylemem lazım.
  pakize
  bir şey mi oldu, tuhaf davranıyorsun.
  mahmut
  geçen haftadan beri geceleri mesaiye kalıyorum ve çok gizli bilgiler ele geçirdim.
  pakize
  nasıl gizli bilgiler?
  mahmut
  bize anlatılanların tamamı yalan, kandırılıyoruz, şu etrafına bak, şu sürekli çalışan insanlara bak, sistemi böyle kurmuşlar ünicornlar için enerji üretiyoruz, bizim sayemizde ayakta kalıyorlar.
  pakize
  (tedirgin bir şekilde.)
  mahmut söylediklerin çok anlamsız, ünicornlar da kim? kim çalışıyor? kim kimi kullanıyor? anlamadım.
  mahmut
  bu gece benim evime gel sana göstereyim.
  pakize
  peki

  iç. mahmutun evi. gece
  pakize mahmut’un evine gelmiştir, mahmut bilgisayarından bu gizli belgelere erişmeye çalışır. bir müddet uğraştıktan sonra şifreleri kırar ve siteye girer. pakize şimdi her şeyi anlamıştır yapılan bu oyunun şimdiye kadarki bütün değerlerinin birer safsatadan ibaret olması onu derinden etkilemiştir.
  mahmut
  pakize bu düzene bir son vermeye var mısın?
  pakize
  insanlara gerçekleri anlatmalıyız. ama nasıl?
  mahmut
  1 haftadır bu konu üzerinde düşünüyorum, bu belgeleri internette paylaşmamız en etkili yol olarak gözüküyor ama bunu ofisten yapmalıyız ve bu çok tehlikeli, içeriden bidaha çıkamayabiliriz. yarın gece mesaiye kalıp bunu yapacağım. ama bunu tek başıma yapamam senden bir şey istiyorum.
  pakize
  tabiide yardım edeceğim, ne gerekiyorsa söyle.
  mahmut
  internete yükleme yapmak yasak olduğu için yükleme yaptıktan sonra dışarıya çıkmama yardım etmen gerekiyor, her şeyi düşündüm mesaiye beraber kalacağız ama senin de adın açığa çıkacak, insanlık için bu riski göze alabilir misin.
  pakize
  bu acımasız, yozlaşmış, pis, kötü sistemi yıkmak için elimden geleni yapmaya hazırım.

  iç. çalışma ofisi. gece.
  mahmut’la pakize gece mesaiye kalıp boş karanlık büyük sessiz odada mahmut belgelere ulaşıp internete yaymaya çalışırken pakize’de alarm sistemini hacklemeye çalışıyordu.
  pakize
  mahmut sistem çok iyi korunuyor yapamıyorum.
  mahmut
  artık geri dönüş yok pakize.

  mahmut belgeleri internette paylaşır, pakize’yle bakışırlar 3 saniyelik sessiz bakışmalardan sonra.
  mahmut
  eee bir şey olmadı.

  o anda alarm çalar mahmut ve pakize ayağa kalkar hızlı ve aceleci adımlarla çıkışa yönelirler.
  mahmut
  masanın altına gir pakize.
  pakize masanın altına girer aynı andan güvenlik görevlisi ismail odaya silahıyla dalar. mahmut’u ayakta gören ismail silahı doğrultarak teslim ol der. mahmut masanın arkasına saklanıp ismail’i kendisine çeker, ismail kapıdan uzaklaşınca.
  mahmut
  pakize kaç.
  pakize masanın altından çıkıp kapıya doğru koşmaya başlar. ismail biran pakize’ye doğru silahını doğrultur. o anda mahmut masanın arkasından çıkıp ismail’e yumruk atar. pakize kapıdan çıkmıştır. mahmut kapıya doğru koşmaya başlar. tam kapıdan çıkacakken silah sesi duyulur. mahmut sırtından vurulmuştur. fakat mahmut’a bir şey olmaz.
  ismail
  sana neden bir şey olmuyor.
  mahmut
  bu bedenin içinde et ve kemikten fazlası var. bu bedenin içinde bir fikir, bir düşünce var.

  der ve kapıdan dışarı çıkar. eve gidemezler türkiye’nin en çok aranan iki suçlularıdır.

  mahmut
  pakize kaçmamız lazım.
  pakize
  nereye gideceğiz?
  mahmut
  liseden eski güvendiğim ve sevdiğim bir arkadaşım abbas var, ona misafir olabiliriz.

  telefonlarını takip edilemez duruma getirirler ve mahmut’un arabasına binip eski arkadaşının yanına giderler.

  iç. abbasın evi. gece.
  mahmut’la pakize abbas’ın evine girerler kapıda karşılamadan sona içeri girerler.
  abbas
  mahmut hayırdır gecenin bu saatinde ne geldi başına.
  mahmut
  abbas kusura bakma senin başını da belaya sokuyoruz ama gidecek başka yerimiz yoktu.
  abbas
  olur mu öyle şey eski dostlar bunun için var, ne oldu sen hele onu bir anlat.

  mahmut olanlar, başından geçenleri tek tek anlatır abbas’ta onlara hak verir, olanlara inanması ve kabul etmesi zaman alır. bir kaç gün abbas’ın evinde kalırlar olaylar internette büyür sokağa taşar devletin üyeleri medyayı kullanarak sansürler uygular, olayı gizlemeye çalışır bilgilendirme platformları, wikipedia, youtube, twitter filan yasaklanır, halkın öğrenmesi ve olası bir isyanın önüne geçilmeye çalışılır. fakat halk her yerde paylaşıp bu düzene bir son vermek ister. halk birbirini örgütler. tek ihtiyaçları olan fitili ateşleyecek bir kahramandır. 1 hafta sonra mahmut evden çıkarak halka bilgilerin kendisinin sızdırdığını anlatır halkı örgütlendirir. ünicornlar ve devlet güvenlik teşkilatları kaba kuvvet kullanır fakat halkın karşısında hiçbir şey duramaz. halk çalışmayı keser, fabrikalar durur, kargaşa başlar, herkes hakkını istemektedir, bu köleliğe bir son verilmesi gerekmektedir. ünicornlara kendilerini rahat bırakmalarını kendilerinin köle olmadığını anlatırlar. ve yönetimi ele geçirirler, artık ünicornlara çalışmıyorlardır. ihtiyacın kadar üret, ürettiğin kadar tüket anlayışı vardır. ülkede fakir kalmamıştır, insan ilişkileri menfaat üzerine olmaktan çıkmıştır, sokakta yaşayan insanlar ve dilenciler artık yoktur, gelir dağılımı hakkaniyetli bir şekilde olmuştur, herkes çalışır ve herkes hakkını alır, hiç kimse başkasının emeğini sömürmez. insanlar istediği hayatı yaşarlar.
  son
 • 0
  ghostrider 7.1.2019 12:04
  beni şu yorumun altına etiketler misin? okuldan gelince okuyacağım. çok merak ettim.
  0
  tesla52 7.1.2019 12:19
  (pi: @ghostrider) :d
 • 0
  karaatli 7.1.2019 13:55
  fena değil.ancak sanki kısa tutmak icin bazı kritik olaylar fazlaca oldu bittiye getirilmiş ve diyaloglar duygudan uzak kalmış ama kalan kısımlar kötü değil iyi en azından sonu için meraklandirdi
  0
  tesla52 7.1.2019 14:05
  duygudan ve aksiyondan uzak kaldım, tamamıyla ideoloji senaryosu oldu bu :d ayrıca bu roman olmadığı için tam anlamıyla duyguyu vermek söz konusu değil, duyguyu vermek yönetmenin işi. eyw yorumun için
 • 0
  altiniser 7.1.2019 23:12
  çaldım :))
 • 0
  rapunzel 8.1.2019 12:32
  mahmut eşittir ben :)
  0
  tesla52 8.1.2019 13:48
  o zaman düz mantık, sen eşittir ben :d