türkiye'de freelancer olmak

  13
  filozofunsakali 1.10.2020 23:05
  *basitçe anlatılmıştır her şey.
  *hepsini okumak istemeyen aşağı kaydırıp türkiye şartlarından itibaren okusun olay orada başlıyor.

  tasarım bir hobi değildir, bir iştir. kimsenin ekmeğiyle oynamayın!

  kısaca freelancer nedir onu söylemek istiyorum. freelancer; serbest çalışan demek. bir mesleği kurum ve kuruluşlara bağlı olmadan çalışan kişilerdir bu freelancerlar.

  peki avantajları ne? en basiti bir patronunuz yok ve kendi işinizi yapıyorsunuz, kendi kendinizin patronusunuz da diyebiliriz. istediğiniz zaman çalışıyorsunuz.

  peki dezavantaj neler? daha az kazanabilirsiniz, daha fazla çalışmak zorunda kalabilirsiniz ve en büyük sorununuz sürekli mesleğinizin yan dallarını öğrenmek zorunda kalmanızdır. birden fazla bağlayıcı mesleği yapmak zorundasınız o yüzden becerikli biri olmalısınız. tabi buna bağlı olarak çok fazla para da kazanabilirsiniz. siz ne kadar güven verseniz de genelde firmalar güvensiz. inşallah bir gün paranızı verirler. devamlı iş yapmadığınız birileriyse hadi hayırlısı. o yüzden sözleşmeli yapın. ağızdan çıkanların hiçbir önemi yok.

  türkiye'de nasıl oluyor bu işler?

  1- en basiti senelerce kurumsalda çalışmış biri artık çevre yapmış olur ve kendini güvenilir kıldığı için freelancer olmaya karar verir ve müşteriler de tanıdık, devamlı olunca iş işi açar.

  2- çevreniz kişiliğiniz sayesinde geniştir böylece yine iş işi açar, en önemli kural güven vermektir.

  3- freelance sitelere ilan vermek. isim vermek istemiyorum ama türkiye'de ve dünyada çok fazla site var. eğer hani olur da yüzlerin, siteye göre yüz binlerin içinden müşteri en yüksek puanlı olanı değil de kenarda köşede bulduğu sizi seçerse işler yavaşça açılmaya başlar. genelde sadece en popüler insanlar para kazanır. orta halli olanlar mesleğine göre asgari ücrete bile ulaşamazken ücra köşelerdeki tinerci gibidir artık, siteye bile uğramaz iş gelmediği için.

  türkiye şartları

  şimdi gelelim türkiye şartlarına, müşteri ve freelancer seviyelerine.
  ben reklam olmasın diye vermeyeceğim sürekli çalıştığım yeri ve bu siteden nefret ediyorum. tanıyanlarınız var beni. öğrenciyim ve fotoğraf, video, tasarım yapıyorum. ne yalan söyleyeyim çok az iş yüküm var. ben okurken part-time komilik yapacağım parayı kazanıyorum bu sitede, o yüzden öğrenci haliyle biraz geçiniyorum.

  tabi işin sorunu bu değil. sorun şu türk insanı beleşçidir. türk insanı az çalışmak çok kazanmak ister.

  freelancerların kalitesizliği:
  1- 15 yaşından tutun 30-40 yaşındaki insanlara kadar çoğu hilebaz bu sitelerde ve şikayetlere rağmen yaptırımı yok.

  template (hazır şablon) dediğimiz genelde yabancıların öğretici videolar veya sosyal medyasında trafik olsun, beğenmeler olsun diye ücretsiz verdikleri proje dosyalarıdır bunlar. bizim türk insanımız da bu ücretsiz proje dosyalarını alıp zaten ücretsiz olan içeriği satarak piyasa kırıyor ve fiyat az içerik de kaliteli olunca hurra herkes atlıyor. bu insanlar yüzünden creative content üreten insanlar aç kalıyor. telif melif hak getire, bu sitelerde affınıza sığınarak sövmek istiyorum telif hakkının anasını sikiyorlar anasını. şikayete de yaptırım yok ona da geleceğim aşağıda.

  2- siftah yapmak için, sırf iş yapmak için iş yapanlar.

  ya arkadaşlar kim 50 adet sosyal medya tasarımını 50 liraya yapar? hiç yapma daha iyi. verilen vakte karşılık bu para bir hiç. stok içerik bile kullansan tam bir gününü alır b. fiyatlar zaten yerlerdeyken bir de bedava gibi iş yapanlar yüzünden müşteri yarın öbür gün bize gelip "ben bu fiyata yaptırdım, siz çok pahalısınız aynı iş." diyor. anlatamıyoruz derdimizi. insanlar yapılmayacak işleri belki yaşı küçük ve zaten ana-babadan geçindiği için yapabiliyor evet ama bu bir hobi değil. müşteri kimle konuştuğunu bilmediği için ki o konuya da gelicem fiyatı ucuz olanı seçer hemen çünkü beleşçidir. biz de götümüzü yırtalım.

  3- telifli içerikleri korsan satmak.

  bildiğiniz insanlar müzik, fotoğraf, video hepsini korsan satıyor. müşteri de "ulan 10 liraya ne güzel yaptırdım" diyor mal gibi. telif falan hak getire.

  müşteri kalitesizliği:
  1- iyi, dürüst freelancerların "pahalı" kaçtığı bir dönemdeyiz.

  ben her zaman creative içeriğe önem veririm. hazır olanı, sadece türkçeleştirilmesi gereken içeriği asla kullanmam ama stok fotoğraf, video, tasarım ögesi kullanırım, hız isteyene; ucuz isteyene yine kaliteli, yaratıcı içerik ama stok içerik kullanıyorum. bunu da söylerim karşımdaki müşteriye. zaten bugüne kadar 10 liraya bir sosyal medya postu yapıyordum ve bunun gerçek fiyatı arkadaşlar minimum 30 tl'dir samimi söylüyorum. verilen vakit çok önemli. bugün itibariyle ben 1 post 1 story 30 tl yaptım, 20 tl'ye youtube için abone ol butonu ve sosyal medya tanıtım animasyonu yaptım diye pahalı kaçtım. iş yok. müşteri her zaman fiyatı düşürmek ister, her zaman pazarlıktadır. işten önce der ki "ya ben bunu yaptıracağım ama bu fiyat çok indiremez miyiz?" daha sohbete böyle başlıyorlar. her toplu aldığında ucuza geleceğini sanıyorlar. halbuki bu tasarım işi toplu alınca ucuza gelecek bir şey değil ki :d

  2- sınırsız revize hakkı

  10 tl'ye post yapıyorum herife, bana 50 kere şunu eklesek, çıkarsak olur mu diye revize veriyor. bak benim paşama 10 liraya sınırsız revize istiyor. revize satın alabilirsiniz deyince "buna da mı para" deyip yıldızımızı düşürüyorlar hemen. benim vaktimi 10 liralık almıyorsun ki yaptığım işe değmiyor bunu düşünmüyor ama diyor ki o kendince "para verüyüm amünüyüm" o para o para değil kardeşim.

  3- aynısını isteyen müşteri.

  bana bir tasarım atıyor animasyon, post, ilan, poster artık neyse diyor ki "birebir" aynısını yap sadece bizim logomuz olsun. yok anasının altın oranı. tabi ki yapmıyorum ama gidip başka bir freelancera yaptırıyor. bana ücretli içerik atıp 20 liraya bana maliyeti 100 lira olacak işler isteyenler de oluyor. kabul etmiyorum tabi ama başka freelancerlar bulup o ücretli içeriği tahmin edeceğiniz gibi korsan yolla bulup "satıyorlar".

  4- telifli içeriği telif ödemeden almak.

  bildiğiniz telifli müzik, video, fotoğraf artık ne geliyorsa aklınıza onu sizin 20-30 liralara yaptırdığınız yerlerden maliyeti 100-200 liraları belki de 1000 liraya olacak işleri yaptırmaya çalışmaları. telifi bana ödetmek istiyor paşalar. üstüne üstlük iş yükü 1000 lira olacak işi yine 30 liralık ilana yazıyorlar ki beleşe getirmeye çalışıyorlar.

  sitelerin aç gözlülüğü:

  çalıştığım site direkt kemiksiz her satıştan sabit %20 alıyor ve minimum satış fiyatınız 10 tl. yani 10 liradan 2 lira kazanıyor, 1000 liradan 200 lira. bu inanılmaz yüksek bir komisyon ücreti. bazı sitelerde bu oran %10 ile %50 arasında kategori olarak değişiyor. türkiye'dekilerden bahsediyorum tabi ben. ve türkiye'de telif falan yok, denetim yok, şikayet bildirimine yaptırım yok. şikayete ediyorum "müşteri sorun yok diyorsa yok" şeklinde cevap alıyorum. onlar için müşteri memnunsa her şey yolunda çünkü %20 komisyonları cepte. nerede o yurtdışındaki envato, shutterstock. ah bir paypal açılsa bu şerefsizlerin yüzüne bakar mıyız.
 • 2
  lazcoder 2.10.2020 00:18
  en iyisi kendi hizmetinin sahibi olacaksın. en güzeli hem kafanda rahat olur. ben 1 senelik yol haritası çizdim. çeşitli mikro web servisleriyle gelir elde etmeyi planlıyorum. backend ve frontend bana ait olacak. üniversite son sınıftayım mezun olduktan sonra güzel gelir elde edersem böyle devam etmeyi düşünüyorum.

  internette gördüğüm çeşitli ücretli mikro servislere ücretsiz reklamlı alternatif sunmaya çalışacağım. şimdi liste çıkartıyorum.
 • 2
  filozofunsakali 2.10.2020 00:33
  doğru bir yol çizmek çok önemli. tasarım, video, fotoğraf içeriği üretenler için sadece ekipman lazım maalesef. ama bir yazılımcı için gayet müsait freelancer olmak ve kendi hizmetini sunmak. yapan arkadaşlarım var gayet iyi ilerliyorlar. umarım başarırsın
  1
  lazcoder 2.10.2020 10:27
  evet sizin sektör işler daha farklı. peki yabancılarla çalışmayı denedin mi?
  0
  filozofunsakali 2.10.2020 15:49
  çalışamıyorsun çünkü parayı alacak bankacılık alanı yok :d
  1
  lazcoder 3.10.2020 11:38
  doğru ya paypal yok :d alternatif hizmetleri destekliyorlar mı?
 • 2
  666o999 2.10.2020 21:13
  ülkenin her alanının her iş kolunun bu kadar çürümüş olması utanç verici... zihinlerin değişmesi lazım... bu embesillere uzay gemisi versen merak edip de bakmaz teknolojisini araştırmaz, gider en yakın hurdacıya satar... net ya! vizyon sıfır...
 • 2
  tez 2.10.2020 23:01
  bir freelancer'ın en büyük düşmanı diğer freelancer'lardır. bu düşmanlık yüzünden hepsi aç türkiye'de.
  1
  filozofunsakali 2.10.2020 23:26
  beceriyle değil nasıl müşteriye ucuz fiyat yaparak onu kaparım mantığıyla ilerleyip hepimizi dibe çekiyorlar.
 • 2
  wertyus 3.10.2020 16:48 ~ 16:49
  dostum eğer kazanmak istiyorsan hızlı bir çevre yapıp ödeme noktasında siteleri kullanmayacaksın. riskli mi riskli. bende freelancer'ım ve türkiye'de bu işi düzgün yapan bir site var diğerleri daha çok para ver hizmet al- hizmet vermek için para öde mantığı taşıyor.

  birde sanki iş grupları tekele bağlanmış gibi.

  birde ülkemizde bu iş dönemsel bir çalışma içeriyor. popüler kültürden etkileniyor.

  birde gelen isteklerin bir çoğu boş oluyor. ben birden fazla elektronik proje isteği aldım ama bu istekle gelen kişiler ya para noktasında ya da konu hakkında bilgisizliği yüzünden anlaşmaya varmadı.

  ülkemizde adını yaşatamayan bir iş olarak düşünüyorum ama tutunca güzel bir gelir kaynağı.

  ve senin ucuz iş mantığına katılıyorum. çeviri yapmak istiyorum adam 1000 kelimeye 10 tl diyor. daha aşağıda yapamıyorsun kısmetinin gelip seni bulmasını bekliyorsun.
  1
  tez 3.10.2020 20:27
  arkadaşa katılıyorum. öncelikle bu sitelerde sürünmek gerekiyor maalesef fakat sonra güzel bir portföy oluşuyor. tabi bunun için sunduğunuz işin veya emeğin gerçekten kaliteli olması lazım. o zaman zaten avantaj iş verenden size geçiyor, fiyatı da siz belirliyorsunuz.
  0
  wertyus 8.10.2020 18:18
  bunun üstüne pazarlık yapmaya çalışan var birde. bilen insanlarla çok güzel işler defalarca kez yapılabiliyor ama kendini uyanık zanneden insanlar ise kanser ediyor. en büyük dezavantajı çok sabırlı olmak gerekiyor.
  1
  filozofunsakali 5.10.2020 15:00
  freelancer olunca sektörde ne kadar cahil var onu görüyoruz. genelde müşteri vizyonsuzluğu ve kalitesizliğinden sektör dönmüyor zaten. para avcısı freelancerlar da etkili. en iyisi yurt dışına iş yapmak mis gibi.
  1
  wertyus 8.10.2020 18:16
  ülkenin ödeme seçenekleri çok kısıtlı yurt dışı için. bu konu da çok bilgim yok yurt dışına çok çalışmadım. bilgilendirebilir misin?

  katılıyorum müşteri bile para avcısı ve pazarlık mantığı bile deli eden türden. bir süre çalışacaksın ve iyi ekibin olduğunda güzel para kazanıyorsun.
  1
  filozofunsakali 8.10.2020 18:24
  bilgilendirecek bir şey yok aslında. bir freelancer yurtdışından para alamaz çünkü zaten standart olan paypal kapalı türkiye'de. skrill, payoneer gibi alternatifler var tabi bu seferi büyük sitelerde çalışamıyorsun yurtdışında ki bunlar gibi ödeme alma alternatifleri deli komisyon kesiyor. yurtdışı banka kesiyor + vergi + senin bankan kesiyor+ bizim ülkenin vergisi + çalıştığın sitenin komisyonu + bankaların komisyonu haricindeki işlem ücretleri falan filan derken 100 dolar geliyor sana şanslıysan 30-35 dolar o da hani gelirse. komple gelmeme durumu da var saçma sapan. o yüzden yurtdışına çalışamıyoruz türkiye'den. iş yapıp borçlu çıkan freelancer tanıyorum ben.
 • 1
  erryan 5.10.2020 14:07
  yaşlıların habire siqörtali bir iş bul demelerine maruz kalmaktır...
  0
  filozofunsakali 5.10.2020 15:01
  halbuki daha fazla para kazanılan bağımsız bir iş alanı