gideni getirmeye çalışmak 2

  3
  cagrialaf 26.12.2020 03:11
  bölüm ıı


  geçen bölümde olaya biraz duygusal yaklaşıp aklımda ki düşüncenin aslında bir heves değil ince fikir belirttiğini sizlere geçirmek istemiştim. bu bölümde biraz daha elle tutulur şeylerden bahsedeceğim. madem araç restore etmek kısmından girdik önce şu noktaya bir açıklık getirelim; bir araç nasıl eskir ? neden bir şeye antika başka bir şeye klasik başka bir şeye külüstür deriz ?

  bunu anlamak için insan psikolojisinin temeline inip şu ana yargıyı meydana çıkarmamız lazım.

  "insanlar sizinle dolaylı veya direkt alakalı bir şeylere ancak sizin değer verdiğiniz kadar değer verirler."

  şimdi sizin bir şeylere ne kadar değer verdiğinize ve ne kadar ileri gidebileceğinize değinelim. bir araca dışarıdan baktığınızda veya içine bindiğinizde onu size eski hissettiren aslında çok basit bir kaç şey vardır.

  dışarıdan bakıldığında ;

  1- boyasının eski ve göze mat görünmesi
  2- parçalarının yekpare olmaması ( çatlak - kırık )
  3- eksik parçalarının olması
  4- bütünü bozacak fazla parçalar olmaması ( sonradan koyulan jant - spoyler - body kit işlemleri)
  5- aydınlatma ve ikaz sistemlerinin eksiksiz çalışması


  içeriden bakıldığında ;

  1- kozmetin adına eksik parçaların bulunması ( vites topuzu - kalorifer ızgarası - kapı kolu - kol dayama)
  2-araç içinin pis olması - unutmayın temiz araba pislenmez.
  3- döşemelerin uyumlu ve yanıklı- kaşarlanmış olması
  4- içeriden yönetilen elektronik lüks sınıfına giren aksamların görevlerini yerine getirmemesi
  5- içeriden yönetilen mekanik hayati aksamların görevini yerine getirmemesi.
  6- ses yalıtımı


  restore edilecek taşıt önce yürür kontrolünden geçmeli belki şehirlerarası yol gidemez ama en azından sanayi sitesi dükkanlarını tek tek gezebilecek seviyede olmalı o yüzden aracın hayati yürür ekipmanlarını kontrol etmek lazım. şimdi size şu şu sıkıntılar olur dersem araç kitapçığı yazmış kadar olurum. zaten marşa basmayı deneyip sesi dinlerseniz sorun size "ben buradayım abi" diyecektir. araç yürür olduğu zaman diğer işlemler çok daha kolay hallolacaktır. ilk olarak bu kısmı elden çıkarmamız parası neyse vermemiz lazım zira bir daha uzun süre bu konuya para harcamayacağız ve yürür parçalarının en kalitelisini kullanmak zorundayız zaten.

  aracın dışarısı her zaman hallolacak en kolay sorundur. araç üreticileri dışarıdan tehlikeye çok daha açık olan taşıtları üretirken bu gibi durumlarda araç sahibinin olaydan en az şekilde etkilenmesi için parça değişim ve onarım gibi işlemleri çabuk yapılmaya müsait üretirler. eğer dışarıda aracın eksik veya orijinal olmayan parçaları varsa bunları aramamız temin etmemiz lazım sosyal medya gruplarında her arabanın parçalarını bulabilirsiniz. bu parçaların hemen sipariş edilmesi ve araçta hatalı parçalar varsa parçasına göre tamir edilmeli veya değiştirilmeli çünkü yakında aracınız fırından çıkacak ve bu parçaların takılmasına ihtiyaç duyacak.

  fırın kısmını da açacak olursak; aracınız 'tamamen' boyanacak ve fırına girip kuruyacak 1 haftalık bir süreçten geçecek ama her halükarda bu işlemden geçecek. ülkemizde boyasız - hatasız denilen bir güzellik algısı var. ilana bakıyorum arabanın boyası diye bir şey kalmamış altında ki demiri çıkmış meydana adam orijinal emsalsiz emsallerinin iki katı fiyat boyasız olduğu için diyor. sanki adama o mide bulandırıcı boyaya sahip arabaya binecek midesi var diye para veriyoruz. araçların boyası 10 yıl sonrası için garanti vermez illa ki 10 senede 1 sefer araçların boyanması gerekmektedir. elbette ülkemizde ki dolandırıcılar 3 arabadan 1 araba yaptığı için millet orijinal arabaya hasret bunu da sömürmek isteyen fırsatçılar böyle başlıklar ile kendine müşteri bulmaya çalışıyor. bu kısımda hangi renk olacağı sizin ve araç sahibinin zevki doğrultusunda seçilecek sizin zevkinize kalmış. aracımız yakında fırından çıkacak ve ince çetrefilli kısımlara geçeceğiz .şimdiden nereden baksanız 2 ayımız gitti bile.


 • 0
  illedeo 26.12.2020 13:32
  yazı güzel gidiyor :) bizim ülkemizin insanına olan güvenimiz o kadar düştü ki, hasarlı araba alamıyoruz. halbuki arabanın sadece kapısı değişmiş mesela ama 20-30 bin lira fiyat düşürmek zorunda kalıyor satan kişi. baktığım zaman sıfır kapı takılmış yetkili servis tarafından, eski kapıdan bile daha iyi ama işte sistemi bu hale getirdiler. herkes sıfır gibi araba almak istiyor, haliyle fiyatlar tavan.
  0
  cagrialaf 26.12.2020 14:21
  teşekkür ediyorum. :) o kadar haklısın ki. ustalarımız bazen o kadar şeytan o kadar becerikli ki işin ucu bize dokunuyor
 • 0
  tazekan 26.12.2020 18:51
  eline sağlık, ikisini de okudum