mustafa kemal atatürk

  6
  fevkaladeninfevkinde 18.2.2016 20:44

  Mustafa Kemal Atatürk (19 Mayıs[Not 2] 1881, Selanik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk ordu subayı, mareşal ve Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve önderidir. 1934'te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine ''Türklerin atası'' anlamına gelen Atatürk soyadı verilmiştir.

  Atatürk, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ordu subayıydı. Savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı'ndaki Türk Ulusal Hareketi'ne önderlik etmiştir. Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti'ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türkleri zafere götürmüştür. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu'nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel reformlar başlatmıştır. Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı.

  Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi'ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

  Atatürk tarihte oynadığı önemli rolden dolayı pek çok yazar ve tarihçi tarafından incelenmiş ve hakkında 379 eser yazılmıştır. Bu yönüyle hakkında en çok eser yazılan ilk 100 kişi arasında yer almaktadır. Ayrıca dünyada ilk kez ve tek örnek olmak üzere, Birleşmiş Milletler'in UNESCO örgütü tarafından, kendisinin 100. doğum yılı olması sebebiyle ve tüm ülkelerin oy birliğiyle 1981 "Atatürk Yılı" olarak kabul edilmiştir. 

  -vikipedi

 • 0
  ikarus 7.5.2017 10:50 ~ 10:50
  geleceği görebilen ender insanlardandır.
  ulu önderdir, adam gibi liderdir.
  türkiye cumhuriyetinin var olma sebebidir, yüzyıllar geçse de saygı ve vefayı sonuna kadar hak eden ender insanlardan birisidir.
  atatürkün kişisel özellikleri nedir diye merak edenlere birkaç örnek olsun bu yazım.
 • 0
  harbaz 25.3.2018 01:03 ~ 01:03
  tarihi değiştiren, tarihin değiştiremediği insan.
 • 0
  lock 21.1.2021 17:42
  bu ülkenin direğidir, ana kolonudur. yıkılamadı, zaten yıkılmış olsa ortada ülke falan kalmamış olacaktı.
 • 0
  cagrialaf 22.1.2021 01:46
  öyle bir kitlesi vardır ki kimisi sadece sol koluna dövme yaptırıp meydanlarda reklam gibi gezer, kimisi de vardır ki onun yurtdışına kıvılcım olarak gönderip kor olarak istediği gençliği oynamaya çalışır. ulu başbuğ mekanın cennet olsun. umarım prim için adını ağzına alanlardan veya ilahlaştıranlardan değil dediğini anlayabilen bilim ve gerçeğin ışığında yürüyebilecek gençliği gölgen ışığında yetiştiririz.