her insan iyidir?

  9
  kayipunicorn 25.3.2020 15:03
  ben her insanın aslında iyi olduğuna fakat zamanla kötü şeyleri alışkanlık yaptığına inanıyorum. tabi bazı insanlar var onlar kötüdür. kötüdür yani onlara açıklama yapmaya gerek yok. fakat istisnalar kaideyi bozar mı?
  her insanı iyi kabul edip onlara yaklaşmak bir hata olabilir elbette ama her insanı kötü var sayıp onlara yaklaşmaktan daha iyi değil midir?
 • 1
  bablisok 25.3.2020 16:02
  iyi ve kötü insan diye birşey yoktur her insanın kendi iyisi ve kötüsü vardır benim için iyi olan birşey başkası için kötüdür örn. dinde hıristiyanlıkta şarap kutsaldır ama islamda şarap kötüdür islamda şarap içenler kötü insanlardır ama hıristiyanlıkta şarap içmek arınmaktır tabi bunun gibi birçok örnek vardır sanatta sporda siyasette çevremizdeki herşeyde yani sonuç olarak bir insan iyi varsaydağı şeyi yaparken benim yararıma değilse eğer gözümde kötü görünür veya benim yaptığım kötü birşey insanların yararına ise insanlar beni iyi görür
  1
  kayipunicorn 25.3.2020 16:14
  bu gönderinin altına emek verip böyle uzuncana bir yorum yaptığın için teşekkür ederim.
  benim merak ettiğim insanların kötü olabilme olasılıklarından dolayı onlara kötü davranmamız gerekir gerekmediği. ben insanlara iyi davranıp onların iyi yönlerini ortaya çıkarmayı doğru buluyorum.
  0
  bablisok 25.3.2020 18:31
  ağaç yaşken eğilir derler bunu çocuklara yaparak gelecekte iyi birer birey olmalarını sağlayabilirsin büyümüş bir insanın değişimini engelleyemezsin eğer sana herkesten çok değer veriyorsa veya seni kıskanıyorsa iylik konusunda orası ayrı bu onu iyi yola sürükleyebilir bir insana istediğin kadar iylik yap eğer seni umursamıyorsa boşa kürek çekmiş olursun bu zamada anne babasını dinlemeyen insanlar var kendi doğrularını herşeyin önüne geçiren insanlar var sana tavsiyem fazla iyi kalpli olma gelecekte canının yanma olasılığını yükseltir ve en çokta boşa çabaladığını fark ettiğinde canın yanar.
 • 1
  incekalem049 25.3.2020 16:10
  bu kalp kıran eller
  bir zaman bebektiler :) +
 • 1
  tesla52 26.3.2020 00:17
  her insan iyidir ama bulunduğumuz sistem kötü insan yaratmak için potansiyel suçludur. dünyanın mal varlığının tamamı %1 in elinde bulunursa tabiki hırsızlıkda olacaktır, adam öldürmede olacaktır, yalanda olacaktır, savaşlarda olacaktır, kavgalarda olacaktır, kötülüğe dair herşey olacaktır. adaletsiz bir sistemde herkesin adaletli olmasının beklenmesi bence asıl aptallıktır. ama düşünüyorum, herkes iyiliği öğütlemiş, dinler çıkmış iyilikten bahsetmiş, ideolojiler öyle, inanç sistemleri öyle herkes iyilik herkes iyilik eeee. dünyanın burnu boktan çıkmıyor herkes iyi ise yüzyıllardır bu dünyanın hali neden böyle. yok yok yine sinirlendim bak şu virüsün bi 5-6 milyar insanı öldürmesi lazım ki yeni bi sistem kuralımda dünya güzelleşsin yoksa bombok yaşayıp gidecez.
  0
  kayipunicorn 26.3.2020 02:09
  uzun yorumun için teşekkürler. dinler ve ideolojiler kısmı çok hoşuma gitti. her insanın içinde iyi biri yattığının kanıtı nitelikte. fakat ben merkezcil ruhumuzu da çok güzel betimledin. ne desem bilemedim
 • 0
  sensizlik 26.3.2020 20:02
  her insan iyi değildir. ve her yerin bir iyisi bir kötüsü mutlaka olur. hatta neredeyse her evde bile bir haylaz mutlaka çıkıyor. nasıl bir elin 5 parmağı bir değil ise her insanda iyi değildir.
 • 0
  bustapolito 26.3.2020 21:40
  açıkçası insan zamanla kötüleşir veya huyu suyu kötüdür, insan yaşadıkça kazık yedikçe elbet körelir iyilik nedir bilmez huyu değişir, insan kendisini ne tür yetiştirirse o şekilde dallarını salar zaten hayata yaşadığı onca şeye rağmen zaten düzgün kalabilmek önemli. ha tabiki bazı insanlar yaşadıklarından dolayı artık iyilik kelimesini bile içerisinde barındırmaz bu ise hastalıktır.