bir uygarlığa kurban gitmek

  8
  gamzeszgin 1.6.2020 04:55
  tarih boyunca birçok uygarlık, birbirinden farklı inançlarda, birbirinden farklı tanrılara, birbirinden ayrı amaçlarla çok farklı yöntemler denediler. kurbanlar en başında geliyor.
  gerek saygıyı, gösterme gerek inanç biçimi gerek ibadet olarak farklı amaçlarla kurban törenleri yapılıyordu. işte onlardan birkaçı.
  aztek ve mayalar beni ürkütmedi değil açıkçası.  1-)sümerler

  mö. 4000 – mö. 2000 yılları arasında bugünkü güney ırak’ta, bilinen ilk sistemli yönetimi kuran ve kendinden sonraki birçok medeniyete etki eden sümerlerde kurban ritüelleri, ziggurat adı verilen tapınaklarda gerçekleşirdi. kişisel kurban ritüellerinde genellikle, ekmek, şarap, tereyağı, bal, tuz gibi yiyecekler kutsal mekandaki tanrı heykelinin önüne konuluyor, sağ ayağı ve böbrekleri kızartılarak tanrıya ikram edilecek olan bir sığır öldürülüyor, törene katılanlar arasında paylaşılıyordu. toplu törenlerde ise, hayvanların insanlar için yaratıldığı vurgulanırken, bu durum şu sözlerle orada bulunanlara özenle anlatılıyordu;

  ‘’koyun insanlığın vekilidir; insan yaşamı için bir koyun vermelidir, insan başı yerine bir koyun başı vermelidir’’

  2- hititler

  mö. 17 yüzyılda anadolu’nun ilk merkezi gücü olan, ‘’bin tanrılı halk’’ olarak adlandırılan hititler için bayramlar önemli bir yer tutmaktaydı ve kurban sunumları için katı kuralları bulunmaktaydı. ülkenin ilk meyveleri, bir yaşındaki hayvanları, yiyecek ve içeceğin ilkinin sunulması gerekiyordu. pis olarak kabul ettikleri domuz ve köpeği kurban olarak pek tercih etmiyorlardı. kurban için tercih edilen hayvanlar genellikle öküz, koyun ve keçiydi. tanrılar için seçilen hayvanların kusursuz ve iyi durumda olmaları gerekirdi. hititlerde kan akıtmak önemliydi, bazı kültürlerde görülen yakarak kurban etme yerine, hayvanlar boğazları kesilerek öldürülürdü.

  3- antik yunan

  antik yunan’da hititlerden farklı olarak kurban için seçilen hayvan kan akıtılarak değil, belli parçaları ya da tamamı yakılarak tanrılara sunulurdu. çok sayıda olan tanrı ve tanrıçaların her biri için belirlenmiş evcil hayvanlar, yabani hayvanlar, kuşlar hatta balıklardan oluşan kurbanlar sunulurdu. genellikle, ‘’gök’’ ile alakalı tanrılar için az tüylenmiş, yeraltı ve öte dünya tanrıları için ise siyah renkli kurbanlar tercih edilirdi. bir kadının doğurganlığını artırması için, toprak tanrıçasına tohum saçması ve savaş tanrısına kömür sunması gerekirdi. denizciler ise rüzgar için poseidon’a yanmış kurbanlar sunmalıydı.

  4- mayalar

  ispanyol işgaline değin (ms. 1697) meksika’nın güneydoğusunda binlerce yıl varlığını sürdüren maya medeniyetinin, kurban ritüellerinde insan kurban etmesi 12. yüzyılda başladı. mayalar, kafkas arnavutlarında görülen bir esir kurbanı ritüeli uygularlardı. bu ritüelde, alınmış esirlerden birinde olağandışı bir durum görülürse, bu esirin boynuna kutsal olduğuna inanılan pamuk bir ip bağlanıp, bir yıl süresince tüm istekleri yerine getirilerek yaşatılırdı. sonunda vücudu gül yağı ile ovulduktan sonra ay tapınağı’nda rahip tarafından kalbi çıkarılırdı. rahip, bu kalp üzerine elini koyup dua ederek halkı kutsardı.

  5- aztekler

  mayalar gibi azteklerde amerika kıtasında büyük bir medeniyet kurmuş ve mayaları bile gölgede bırakacak şekilde kurban ritüelleri gerçekleştirmişlerdir. geleneğe göre ilk doğan çocuk veya onun yerine satın alınan bir kölenin kurban edilmesi gerekiyordu. bazı bayramlarında ise tanrı bedenlerinin ekmek gibi ortaklaşa yenmesini temsil eden uygulamada, insan olan kurbanlığın eti ve kanı hamura karıştırılarak tapınanlarca yeniyordu. kurban ritüelinin diğer bir parçası da kurbanın kalbinin sökülüp atar vaziyetteyken tanrı heykelinin önüne bırakılır, cesedin derisi yüzülüp, törene/bayrama katılanlardan biri tarafından giyilip, kanın akıtılarak gezilmesiydi. azteklerde insan kurbanın temelinde tanrı için kurban edilen insanın bedenin paylaşılarak yenmesi esası vardı.
 • 1
  666o999 2.6.2020 01:47
  aztek maztek yok! kırt! kırt! kırt!
  1
  gamzeszgin 2.6.2020 02:32
  kırt kırt kırt hahahahhash
 • 1
  tahref156 2.6.2020 14:09
  vikings dizisinde sıkça rastladığımız durum. zaten kurban meselesini o dizide öğrenmiştim.
  0
  gamzeszgin 2.6.2020 14:59
  onu da severiz.
 • 1
  almora 2.6.2020 14:43
  islama göre kurban kesmek de gelecekteki sözlüklerde böyle bi başlıkta yer alır mı dersiniz puvolar. aklıma ilk bu geldi nedense
  0
  gamzeszgin 2.6.2020 15:01
  aslında bu kadar farklı yöntemler kullandığımız söylenemez, bana, vejetaryenlere, ya da başka şekilde kurban veren ülkelere göre canice geliyor şuan bile. belki de yer alır.
  0
  tahref156 2.6.2020 15:07
  konuyu okurken aklıma ilk o gelmişti, oğlunu allah'a kurban edecek hz. ibrahim peygambere koyun kesmesi vahy edilmişti.
  0
  gamzeszgin 2.6.2020 15:10
  evet ben de okurken onu düşünmüştüm biraz. ancak çok detaylı bilgilere sahip değilim bu konularda. kurban kesmek bir ibadet sonuçta yukarıdaki uygarlıklar da neye dayandırdığını bilmediğim şekilde kurbanlar vermişler. onlarınki saygıdan sadece.
  0
  tahref156 2.6.2020 15:16
  o dönemlerde kurban meselesinin ibadet olduğunu sanıyorum, muhtemelen hz. ibrahim ve kavminden duydular ve devamını getirdiler, biliyorsun ki hz. ibrahim döneminde henüz islamiyet yoktu. ancak hz. ibrahim koyun vs keserdi, yukarıda anlatılan konuda insan kesiliyordu. buda farklı bir durum.