puiv kuralları (güncellendi)

  30
  mortal 21.6.2020 12:30 ~ 24.10.2020 11:13
  playstore uygulamasını indirmek için tıklayın.

  puiv kuralları, puiv’in bilgi merkezli bir platform olmasını sağlamak için belirlenmiştir.

  sadece yazarların değil, puiv’e giren her ziyaretçinin keyifli ve kaliteli bir deneyim yaşaması amaçlanmaktadır.

  bu amaç ile yönetici pozisyonundaki yazarlar, kurallara uyulması konusunda fazlası ile hassas davranmakla sorumludur. kurallar, ihtiyaç duyulduğu her an güncellenecektir.

  aşağıdaki kurallar 21.06.2020 tarihinden itibaren geçerlidir. (son güncelleme: 21.06.2020)

  1) her içerik, mutlaka bilgi veya ''değer'' içermeli ve net olmalıdır. içerik kısa dahi olsa mutlaka bilgi içermelidir. başlık ve içerik uyumu tam olmalıdır. bilgiden kasıt, akademik seviyede bilgi değildir. başlığa dair faydalı her bilgi veya tanım geçerli sayılabilir. içerik, sözlük tanımları kadar katı sınırları olmasa da, temiz bir dil kullanılarak yazılmalıdır. türkçe dil bilgisi ve imla kurallarına uyulmalıdır. trollük olarak adlandırılan tarzda içerik eklemek yasaktır. link olarak yapılan paylaşımlarda ise başlığın kurallara uygun olması önemlidir.

  2) atılan her yorum, bulunduğu içeriğe değer katmalıdır. +1, :), aynen, çok güzel içerik, saçma, katılıyorum, harikasın puvo, teşekkür ederim vb, içeriğe hiçbir katkısı olmayan yorumların atılması yasaktır. bu tür yorumlar silinecektir. yorum, içerik ana metninden bağımsız okunsa dahi okuyan kişiye katkı sağlayabilmelidir. içerik açan yazarlar içeriklerine yorum beklememeli ve aynı şekilde, okuyan yazarlar da yorum yapmak için yorum atmamalıdır. içeriğe katkı sağlayabilecekse veya konuyu bir adım öteye götürebilecekse atmalıdır.

  içerik ile alakalı başka bir içeriğin görülmesi gerektiğini düşünen yazarlar ise (pi: başlık) etiketini kullanabilmektedir.

  3) puiv’de küfür, hakaret, nefret söylemi vb. içerik ve yorumlar yasaktır.

  4) herhangi bir puiv yazarına hitaben başlık açmak veya yorum atmak yasaktır.

  5) puiv yönetimine hitaben başlık açmak yasaktır. içeriğim veya yorumum neden silindi? şeklinde başlık açmak da yasaktır. şikayet, öneri, övgü, eleştiri vb. her türlü mesaj, diğer yazarları rahatsız etmeden [email protected] mail adresine gönderilmelidir.

  6) kişisel başlık açmak yasaktır. örnek: bugün çok dertliyim, naber beyler?, uzun zamandır aranızda yoktum... vb. puiv ziyaretçilerinin büyük bölümünün ilgisi dışında ve bilgi içermeyen içerikleri eklemek yasaktır.

  7) kişisel bilgi paylaşımı yasaktır.

  8) porno ve aşırı şiddet içeren paylaşımlar yapmak yasaktır. şiddetin ölçüsünün uygun olup olmadığına puiv moderatörleri karar verecektir.

  9) kopyala yapıştır içerik paylaşmak yasaktır. kaynak gösterilmesi durumunda paylaşılabilir.

  10) puiv’de reklam yapmak yasaktır. özgün projeler bu kuralın istisnasıdır. bu noktada, reklam ile özgün proje ayrımını puiv moderatörleri yapacaktır.

  11) sohbet başlıkları yasaktır. bu kuralın istisnası puiv’de geleneksel hale gelmiş ‘bayram kutlaması’ vb. başlıklardır.

  12) puiv'de, türkiye anayasasına aykırı içerik paylaşılamaz. yetkili merciler talep ettiğinde, suç teşkil eden kişilere ait veriler, paylaşılmak zorundadır. bunun haricinde puiv yazarlarına ait hiçbir veri, 3. şahıs veya kurumlar ile paylaşılmaz.

  13) yorum, oy vb taleplerde bulunmak ve bu konularda sitem başlıkları açmak yasaktır.

  14) istisnai durumlar hariç moderatörlere mesaj atmak yasaktır. şikayet sistemi artık aktif kullanılacaktır, her yazar içerik veya yorumlar ile alakalı şikayetlerini, bu sistemi kullanarak yönetime iletmelidir. mail ve şikayet sistemi kanalları haricinde gelen talepler dikkate alınmayacaktır. yazar şikayetinin uygulanması için ısrarcı olmamalı, kararı yönetime bırakmalıdır.

  15) eskiden dondurulmuş, uçurulmuş hiçbir hesap geri açılmayacaktır. yeniden puiv yazarı olmak için tek yol önce çömez olup sonra yazar olmaktır. çömezlerin attığı yorumları sadece kendileri ve yönetim görmektedir.

  kurallara uymayan yazarlar, moderatörler tarafından çömez yapılacaktır. yazarın ne kadar süre çömez kalacağına süper moderatör karar verecek ve bu süre bildirim olarak yazara iletilecektir. kötü niyetli yazarlar ve çömezlerin hesapları ise yönetici tarafından kalıcı olarak silinecektir.

  değişen formata ayak uydurulması amacı ile ilk dönemde, uçuk(ban) cezası konusunda aceleci olunmayacaktır.

  ne değişti?

  puiv, her zamanki gibi özgür bir site olmaya devam ediyor. yeni kurallar ile amacımız, içerik ve yorum sayısının azalmasını göze alarak, niteliklerini artırmaktır. yöneticiler olarak hiçbir maddi kazancımızın olmadığı puiv'in, siz yazarların desteği ile belki küçük ama değerli bir bilgi kaynağı olmasını umuyoruz.

  yeni sisteme göre tasarlanmış android uygulaması ise 1 temmuz 2020 tarihinde playstore üzerinden yayınlanacaktır.

  puiv ana sayfasının günlük rutininize değer katmasını sağlayacağını düşündüğünüz her türlü önerinizi aşağıdan yazabilirsiniz.
 • 9
  bizanskurdu 21.6.2020 12:40
  çok şükür artık şiir başlıklarından kurtuluyoruz o zaman. (pi: @incekalem049) geçmiş olsun.

  tanım: puiv'i forum formatından alıp sözlük formatına yaklaştıran kurallar olmuştur. bence iyi de olmuştur. çok boş yapan vardı, mizahı olmayan boş yapmaya karşıyım ben.
  2
  lazcoder 21.6.2020 14:13
  o boş yapanlardan biri dün puiv'de kökünden kazındı :d
  0
  horseman 21.6.2020 20:23
  olm neden lan :d değişik kafası vardı güzeldi güldürüyordu ciddiye alma gül geç :d
  0
  lazcoder 21.6.2020 20:28
  tepkimin nedenini bu başlığı okuyarak anlayabilirsin ;)
  2
  alkoritma59 21.6.2020 20:50 ~ 20:53
  kürde ne lazım bisiklet (şiir senin neyine)
  0
  incekalem049 5.9.2020 13:30
  güldürdün beni puvocan
  bak gör şiir asıl şimdi başlıyor
  seviyorum seni tüm diğer puvocanları sevdiğim gibi :) +
 • 2
  alicoyum 21.6.2020 12:42
  1, 2 ve özellikle 11. kuralın çok faydalı olacağını düşünüyorum. hayırlısı.
 • 0
  roxic7 21.6.2020 12:58
  bir ara bölümlerimiz falan vardı ne oldu onlara. şimdi ne paylaşıcaz biz burada. anlamadım ben.
  0
  caytiryakisi 21.6.2020 13:22
  bölüm kalkalı çok oldu. ekşi sözlük gibi işte içerik eklerken kategori seçmiyorsun. hemen hemen aynılar şu anda, sadece puiv yazara daha odaklı.
 • 13
  hedap 21.6.2020 13:03 ~ 13:04
  burayı üniversite kampüsü veya dershane felan mi yapmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum ama bilgi diyip bırakmak çok üstü kapalı.
  yukarıda birisi çok şükür şiirlerden kurtuluyoruz demiş ki bu arkadaşa kim silah zoruyla şiir başlığı okutmuş ki şimdi şiir okumama özgürlüğünü elde etmiş gibi sevinmesine de anlam veremedim. kişisel olarak söylemiyorum genel anlamda böyle bir durum var. bende pek böyle şeyler sevmezdim ama bu tür içeriklerini farkedip bazen seçerek okuduğum yazarlar var. güzel yazıyorlar ve hoş bence. bilgi içerecek diye bunlari kisitlarsaniz yanlış olur.
  3
  mortal 21.6.2020 13:12
  kuralda

  ''bilgiden kasıt, akademik seviyede bilgi değildir. başlığa dair faydalı her bilgi veya tanım geçerli sayılabilir. içerik, sözlük tanımları kadar katı sınırları olmasa da, temiz bir dil kullanılarak yazılmalıdır.''

  yazdığı gibi alanı geniş tuttuk. yazar kendi şiirini yazmış, başlığını düzgün atmış ve belki birkaç kelime ile şiiri hakkında bilgi vermiş ise buna müdahale edilmez.

  bu kuralın özeti, başlığın değer içermesidir. yorumunuzu dikkate alarak, daha iyi anlaşılması adına kurala 1 kelime ek yapıyorum.
  1
  lazcoder 21.6.2020 14:10
  puvo hangi başlığın şiir olup olmadığı yazmıyor, kimse müneccim değil ki burada, içeri girmeden içeriğin ne olduğunu öğrenelim? :)
  7
  bablisok 21.6.2020 14:46
  bölümlerin kaldırılması işte bu yüzden hataydı
  1
  huseyinargun 21.6.2020 15:17
  katılıyorum, beklentiyle açıp şiir görüp kapattığım çok oldu.
  2
  alkoritma59 21.6.2020 20:00
  katılıyorum, kimseye zorla okutturulmuyor başlıklar.. elbette hepimizin dileği daha kaliteli paylaşımlar (ilgi alanımıza girmeseler bile).
 • 0
  almora 21.6.2020 13:30
  içerikler ciddi anlamda kısıtlanmış oluyor o zaman. her istediğimizi yazamayacağız, anladığım kadarıyla. ciddiyet gerekiyor, bilgi gerekiyor, faydalı olması gerekiyor. kendimi dönem ödevi yapar gibi hissettim..
  yine de elinize sağlık. umarım keyif alınabilir.
  2
  mortal 21.6.2020 13:35
  her istediğimizi yazamayacağımız kısmı doğru fakat dönem ödevi gibi kısmı yanlış. puiv'e giren her ziyaretçinin, ana sayfada okunmaya değer başlıklar görmesini istiyoruz. kuralların özeti kısaca budur.
  1
  lazcoder 21.6.2020 14:09
  en başından beri bunu savundum. siz yöneticilerden ümidimi kestiğimi geçenlerde söylemiştim ama beni yanılttınız :d
 • 8
  bablisok 21.6.2020 13:54 ~ 14:26
  puiv ekşi gibi olmaya çalıştıkça insan soğumaya başlıyor hayır yani ekşi gibi olacacaksa burada ne işimiz var alırız tasımızı trağımızı ekşiye geçeriz ama yinede puivin ekşiden kat be kat güzel yönleri var orası doğru mesela puivde insan kendini bir arkadaş ortamında gibi hissediyor bu hissiyat geyik amaçlı başlıklar sohbet başlıkları sayesinde elde ediliyor ikincisi bazen içimizi dökebileceğimiz bir platform olarak görüyorum burayı ve bu sayede puivi keşfeden insanların böyle bir ortama katılmak istiyeceğini düşünüyorum kurallar biraz katı olmuş sanırım ya zaten faydalı başlıklar görüyoruz yazıyoruz arada bir bi sohbet başlığı veya goygoy yapmak pek sorun olmazdı yinede kuralla elimizden geldiğince uyacağız umarım puivde daha güzel günler görürüz. teşekkürler
  0
  lazcoder 21.6.2020 14:07
  burası sosyal paylaşım sitesi değil, bilgi alma/üretme sitesi.
  8
  bablisok 21.6.2020 14:43 ~ 14:49
  abicim zaten bilgi üretiyoruz/alıyoruz ve bu tür birsürü site mevcut bu siteler arasında onlara benzeyerek parlayacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz sosyal paylaşım sitesi demedim sadece puivde kişisel başlıklar olması puivi başka sitelereden ayıran özellik puiv sosyal paylaşım siteleri ve bilgi alma/üretme siteleri arasındaki bir köprü gibi eğer puivi parlatmak istiyorsanız başkalarından örnekler almayın özgün fikirler farklılık ve yenilikler kolay parlar
  0
  lazcoder 21.6.2020 15:53
  kişisel başlıklar puiv'e zarar veriyor. diğer sitelere benzeme çabasında da değiller. puiv puiv'dir.
  5
  alkoritma59 21.6.2020 20:05
  çok doğru bir bakış açısı bu.. ne burada ne de başka bir mecrada olmak gibi bir zorunluluğumuz olmadığı halde, buradaysak tamamen samimiyet için
  0
  almora 9.3.2023 13:01
  abi ekşi de kapandı nereye gidicez
 • 0
  lazcoder 21.6.2020 14:08 ~ 14:17
  sonunda yıllardır bas bas bağırdığım kurallar ve yaklaşım geldi. umarım sevgili yazarlar bu kurallara dikkat ederek içerik üretirler. hiç sanmıyorum ama göreceğiz.

  burayı sosyal medya veya kızlarsoruyor tarzı platform sananlar hemen şikayet etmeye başlamışlar. siz isteseniz de istemeseniz de puiv çöplük olmayacak!
 • 1
  lazcoder 21.6.2020 14:21
  tasarımın elden geçirilmesi gerekiyor. hiç mobil dostu değil açıkçası, masaüstü de aynı şekilde. şöyle minimal bir arayüz olsa hiç fena olmaz. ekibinizde html/css/js konusunda yetenekli biri varsa şuradan örneklere bakabilirler. :d zaten hazır arayüz kütüphaneleri var zor değil.

  https://dribbble.com/tags/minimal_ui
 • 10
  kaptanblack 21.6.2020 14:36
  çok fazla kısıtlandık. sanki başımız da diktatör var gibi oldu böyle. kayıt olurken bölüm bile acabilecegimiz sözlükte şimdi istedigimiz başlığı acamayacagiz neyse canınız sağolsun umarım istediğiniz hedefe ulaşırsınız.
  0
  lazcoder 21.6.2020 15:55
  sadece bizlere "bilgi" paylaşın diyorlar. nitelik taşıyan her konuda başlık açabilirsin.
  2
  sjense 21.6.2020 18:01
  evet değerli yazarımıza katılıyorum ben. canınız sağolsun yinede ama

  "umarım istediğiniz hedefe ulaşırsınız. size başarılar dilerim."

  (pi: @kaptanblack)
 • 12
  ibrahimisbilir 21.6.2020 14:40
  bir yazar olarak yasaklar görmek hiç hoş değil. acaba bu yorumum da kaldırılacak mı diye düşündürüyor. heves kırıcı ve gevşetilmesi gereken bir liste olduğunu düşünsem de fahri mod olarak modlara yeni opsiyonlar sağlanması ve kurallarının netleştirilmiş olması düzen ve tertibin sağlanmasında büyük yardım sağlayacaktır.

  son olarak bu listeye karşı çıkacak puvolarımın uzun vadeli düşünmelerini temenni ediyorum. düşünsenize hep hayalini kurduğumuz bir puiv vardı. boş yapılmayan bilgi içerikli ve dozunda mizahın olduğu. bu kurallar ile bu gerçekleşebilir. ütopya olarak gördüğümüz şey gerçek olabilir ve sizlerde bu gerçekleşmiş ütopyanın saygın yazarlarından olabilirsiniz. düzen oturmaya başladıktan sonra kurallarda değişiklik ve iyileştirmeler olacaktır. unutmayın büyük değişimler için sıkı kurallar gerekir. modların iş yükü artıyor yeni mod alımı gerçekleşebilir bunun bilincinde olun. mevcut modlara kolaylıklar, yenilerine de başarılar dilerim.

  not: burda yazdıklarım eski bir moderatör ve yıllardır burda olan bir puvonuz olarak şahsi fikirlerimi içeren ve tahminlerimden oluşmaktadır.

  iyi puivlemeler:)
 • 6
  darkier 21.6.2020 14:51
  yeni yazarlar bana pek hak vermeyebilir ama bu yeni eklenen kurallar her ne kadar biz yazarları kasacakmış gibi görünse de aslında bunların hepsinin yıllardır puiv'de görmek istediğimiz başlıkları gün yüzüne çıkartmaya çalışmak için eklendiği açıkça ortada. artan nüfusla birlikte atılması gereken bir adımdı o yüzden destekliyorum.
 • 3
  cagrialaf 21.6.2020 15:15
  evet yeni kuralların hepsi çok güzel gibi ama suistimal edilebilir kurallarda var bu noktada bizden çok moderatörlere de büyük görev düşüyor. hepsini az çok tanıyorum zaten sıkıntı çıkaracaklarını zannetmem herkese hayırlı olsun geçen açtığım başlıkta da yazdığı gibi epey zamandır gerekliydi böyle bir şey.
 • 4
  huseyinargun 21.6.2020 15:25
  neyin tam olarak yanlış olduğunu söyleyemem ama düzeltilmesi gereken şeyler vardı. bu kararlar düzeltir mi bilemem ama hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyi bir karar. o yüzden en azından çabaladığınız için mutluyum. umarım her şey iyiye gider.
 • 13
  mathillda 21.6.2020 18:00 ~ 18:47
  bir yazar olarak ben kendi iç dünyasını paylaşmayı seven biriyim. herhangi bir edebi değeri olmasa bile kendi düşüncelerimi, kendi hayatımı birkaç satır ile anlatmayı seviyorum. bunları beni tanımayan insanlar ile paylaşmakta beni rahatlatıyor. güzel yazarlarımızdan yorumlar almak, içerik altında sohbet tarzında birbirimize destek olmak, önerileri de bulunmak bu platformu farklı kılıyor.

  sevgili; (pi: @hedap) (pi: @sjense) (pi: @bablisok) yazarlarımızın da dediği gibi herkesin kendine has içerik üretimi var. burayı birçok platformdan ayıran özelliklerden biri de buydu.

  ancak bazı kurallar maalesef kendi benliğimizden bir şeyler söküp aldı. ister istemez ne kadar paylaşabilirsiniz böyle yazılarda deseniz kendimi bir şekilde sınırlandırılmış hissedeceğim ve bu olan hevesimi söndürecek.

  ben dair bir yazarın en sevmediği şey istediği gibi yazı yazamamasıdır.

  elimizden geldiğince bunlara uymaya çalışacağız, umarım bundan sonrasında kaybedeceğimiz yazarlar olmaz.

  güzel ve daha parlak puive.
  4
  hedap 21.6.2020 18:43
  yok ya ben burayı bir çok platformdan ayıran özellik demedim. sadece kendi çapında sanatını icra edenlere elleşilmemeli dedim o kadar.
  3
  mathillda 21.6.2020 18:48 ~ 18:49
  düzelttim puvo, kusuruma bakma yanlış lanse ettiysem.
  0
  hedap 21.6.2020 20:04
  tenkss
 • 3
  alalade 21.6.2020 18:27
  4 ve 11 numara direkt anladığımız gibiyse çok katı. biri hakkında başlık açamamak gereksiz, çünkü burada yazarlarla röportaj yapıp tanımamızı sağlayan bir puvonun (pi: @sjense) yaptığı içerikler eğlenceli, hoş ve siteyi inceleyenler için de buraya kaydolmak için birer güzel sebep olarak kendine örnek alabilir.
  sohbet yapılan başlıklar da burada ki samimiyeti yansıtıyor aslında. çok gereksiz, saçma ya da aşağılayıcı sohbetler dışında sohbet serbest olmalı bence. bir de bölümlerin geri gelmesi yazıların içeriğini anlamamız da daha güzel olmaz mı?
 • 4
  karaatli 21.6.2020 19:10
  sevgili mortal herhalde siteyi sözlük formatından çıkarıp toplama kampı statüsüne yükseltmenin peşinde.muhabbet başlığı yasak,kişilere seslenen başlıklar yasak,kısa yorumlar yasak...bu kurallara ilerleyen günlerde sözlüğün ağır toplarının karşı çıkıp bu konuda başlıklar açacağını düşünüyorum.böyle olmasa bile kuralların uygulanması siteye değer ve üye kaybettirebilir
 • 5
  bablisok 21.6.2020 19:14
  (pi: bozuk süt ne gibi bir zarar verebilir? ) bu başlığı buraya bırakıyorum daha da birşey demiyorum
 • 3
  horseman 21.6.2020 20:30
  (pi: @lazcoder) tepkin başlık öncesindeydi. bu başlık seni haklı yapmaz. neysem uzatmanın anlamı yok ufukta yeni bir yol var (pi: yine yeni yeniden )
  0
  lazcoder 21.6.2020 20:32
  haklılıktan ziyade yıllardır verdiğim tepkilerimin getirisinin olması.
 • 2
  tesla52 21.6.2020 21:40
  kararlar doğru fakat kitle bu kararlara uygun değil. bende son zamanlarda girilebilecek değerde içerik bulmakta zorlanıyorum, bu kurallar benim çok işime gelir. ama kitle uygun değil, kitle uygun olsa zaten ana sayfada bilgi ağırlıklı içerik görürdük. 1 gecede cahil kaldık gibi oluyor. e kitleyi değiştiremeyeceğimize göre 2 tane önerim var. 1. önerim konular ama öyle 200 tane konu değil 5 tane yeter, bilgi, tartışma, sanat, sohbet, kişisel tamam işte oldu bitti. 2. önerim ise değer içeren konuyu vitrinde tutabilecek bir sistem yapmak. bencede biraz ekşi özentiliği gibi oldu ama burasının en büyük farkı yorum yapabilmek ekşinin 1 tık üstündeyiz. birde önüne gelen içerik açamasın biraz zorlaştırın şu işi. son önerim puiv puanı ve tepe listesini kaldırın. günde 20 tane saçma sapan başlık açmak ve + istemenin sebebi puiv puanı, içerik gerçekten hakediyorsa + verilmeli. saygılar.
 • 0
  yaz 21.6.2020 22:03
  goygoy yapanların hoşuna gitmeyecek kurallar.
 • 1
  banabubade 22.6.2020 18:46
  hm, şimdi eğer ansiklopediye dönüceksek benim şiirlerimi ayrı ayrı paylaşmam uygun olmaz, bir başlık açsam fatih şahinin şiirleri adı altında, daha sonrada atıcağım şiirleri bu başlığa yorum olarak atsam? dosyalamaya yardımcı olur mu? yani şiir okumak isteyen bu başlığa girip okuyabilir ve sanırım sizin istediğiniz bilgilendiricilik içinde etkili bir yol?
  (pi: @mortal)

  eğer bu uygunsa buna da okeyim, değilse paylaşım yapıcak pek bişeyim kalmıyor gibi.
  0
  kayipunicorn 23.6.2020 03:29
  şiir yazmak yasak mı ya :(( mortal kendi şiirlerinse sorun yok demedi mi yukarıda hedapa ben mi yanlış okudum
  0
  banabubade 23.6.2020 11:17
  ya şimdi biz didaktik şiirler yazmıyoruz pek öğretici kategorisine girmiyor ama eğer antaloji tarzı bir şeye evirirsek sitenin bu formatına uyabilir, yani birisi diyelim ki testi yapmayı öğrenmek istiyor testi yapımı yazıcak arama motoruna, bununla ilgili şeyler çıkıcak, bence yeni yapılan değişikliklerle bu testi yapmak isteyen adamın karşısına bizimde çıkmamızı istiyo mortal ve ekibi, bunun gibi atıyorum bi gün biri benim şiirlerimden okumak istese doğal olarak fatih m. şiirleri yazıcak, sonuç olarakta bizim sitede ki bu başlık çıkıcak ve şiirlerime toptan erişim sağlamış olunabilir. fakat hiç bir moderatör cevap vermediği için bu söylediğim mantıklı mı değil mi tespit edemedim, (pi: @gaddarus)(pi: @sewo)(pi: @darkier)
  1
  kayipunicorn 23.6.2020 14:47
  edebiyatın kendisi bir öğretidir gerek var mi cidden böyle bir şeye? (pi: @mortal) lütfen bu konuda detaylı açıklama yapar mısın?
  0
  darkier 23.6.2020 18:07
  bence güncelleme henüz çok taze olduğu için her şeyin bir anda oturmasını beklemek yanlış, tam olarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu zamanla deneyimleyerek öğreneceğiz. şiir konusuna gelecek olursak da eğer senin gibi şiirle yakından uğraşan yazar arkadaşlarımız (pi: @portakal0001) veya (pi: @kayipunicorn) düzenli bir şekilde şiirlerini paylaşmayı planlıyorsa, bir başlık altında toplamak mantıklı olacaktır.
  hatta şöyle bir şey de yapılabilir: mesela (pi: @banabubade)'nin açacağı kendi şiirler başlığına yazarların yorum eklemesi kapatılır, sadece başlık sahibinin eklediği şiirlerin altına cevaplamaya (o da şaire görüş bildirmek için) izin verilebilir. böylece daha düzenli bir başlık altına sahip oluruz.
  0
  portakal0001 23.6.2020 22:46
  sanırım şiirleri paylaşmak için başka bir platform bulmalıyım.
 • 1
  reelsamurai 22.6.2020 19:26
  bence çok güzel olmuş biraz fazla kısıtlama olmuş olabilir ama genelini sevdim
 • 7
  filozofunsakali 23.6.2020 20:30 ~ 20:31
  ben gereksiz katı buldum kuralları. "sosyal medyanın kara deliği, özgür platform" yerine kayyum atanmış gibi gözüküyor. platform satıldıysa söyleyin ona göre davranalım.

  not: ayrıca büyük küçük harflerin duyarsız olduğu bu platformda nasıl doğru türkçe ile yazmamız bekleniyor anlamış değilim. evet bence de doğru türkçe ile yazmalıyız ama sistemin kendisi zaten izin vermiyor.
  not2: içerikten önce tasarımı düzeltmeniz daha doğru olacaktır.
  7
  adolfbey 23.6.2020 21:15
  katılıyorum ama katılıyorum yazmak da yasak
  0
  pandababy 9.10.2020 10:18
  katılıyorum ama "didaktik bir şekilde" :d
 • -2
  martin 4.7.2020 22:11 ~ 22:11
  yeni kurallar tam yerinde olmuş
 • 0
  hitus 19.8.2020 15:56
  şu serverları yurt dışına taşı bence
 • 0
  colsuzbedevi 20.8.2020 05:12
  gayet mantıklı kurallar geliştirilmiş puvo, spam yorum atanlar vardı 2018 de. şu an kalmamış sanırım ama bir kaç şeyi bilmiş olurlar en azından. adımıza hayırlısı olsun :)
 • 2
  usenendeli 20.8.2020 06:03
  "özgürce içerik ekleyebileceğin ve içeriklere yorum atabileceğin uygulama." bu sloganı kaldırmalısınız o halde.
 • 3
  asosyaly 3.9.2020 16:00 ~ 16:00
  2-3 sene sonra girip bi bakim dedim baya değişmiş ortam. eskiden böyle değildi istedigimiz sekilde konusabiliyorduk. bu tarz yaptırımlar yapılacagına sözlükten cıkıp haber platformu açılabilir.
  2
  ghostrider 3.9.2020 16:28
  aslında güzel bir şeyin başlangıcını yapmışlar, ama temellendirememişler. puiv yöneticileri böyle konularda zayıf. aslında çözüm basit, ama bir ekipleri yok sanırım.
  2
  lazcoder 4.9.2020 01:36
  yönetim istifa etmeli. yeni yönetim kurulu kurulması gerekiyor. bu platform böyle yürümez.
 • 2
  asosyaly 3.9.2020 16:37
  yok abi ben beğenmedim açıkcası mahlukların facebook grubuna döndü iyice ortam
 • 1
  shewolf 9.3.2023 02:58
  mortal da terk ettiyse bu mekanı geçmiş olsun hepimize :)
  nickini oyun hesabımda kullanıyorum sevgili morti. seni buralardan uzak görmek hiç hoş olmadı. ve hala tamamen 1. nesil olamamak üzücü:d
 • 0
  delibiri 9.3.2023 03:14
  uygulama yok la