kötülük

  0
  undrelax 17.4.2021 03:43
  1. kötülük doğuştan mıdır yoksa dış etkenler mi körükler ?
  2. kötü insanlara karşı ne yapılmalıdır ?

  1. bazıları bilinçli kötülük yapar bazıları cahillikten, bilinçli yapmaz. bir insanın karakteri çocukluktan oturmaya başlar kötü insanların geçmişine bakarsanız ailesinden ve toplumdan kötülükler görmüştür şiddet, aşşağılma vb. bazılarının zaten kötülüğe eğilimi vardır. çocukluk ve okul zamanı mutlaka zorbalara rastlamışsınızdır. bu insanlar sevgi görmemiştir ve acısını herşey den çıkarır. sevgi ve şefkat görüpte kötülük yapan çoktur en tehlikeli bunlardır. her okuyan veya her üst konumda bulunan veyahut ünlü olupta sirk maymunları tarafından yüceltilen insanların yarısı kötüdür. bilinçli kötülük gerçekten kötüdür. cahillikten kaynaklanan kötülüğü sorgulamak icin çocukluk ve aile yapısını iyi sorgulamak gerekir. herşey ailede başlar.

  2. desteklediğim ve hoşuma giden fikir kötüye karşı iyi davranmak ve farkındalık yaratmak ama bence bu işe yaramaz çünkü kimse kimsenin fikrini yada kişiliğini değiştiremez istisnalar hariç. benim fikrim kötüye karşı kötü davranmak ve kötülüğün olumsuz yanını hissettirmek yaşayan bilir, kimse başına gelmeyen bir olay hakkında samimi konuşmaz yada konuşamaz. diğer yandan düşününce bu insanların kötülük kanına işlediği için ona kötülük yaparsak o istediğini alır çünkü ruhunu kötülük besliyor. ve dahada şiddetli bir şekilde eylemlerine devam edebilir( çocuklukta gördüğü şeyleri büyüyünce başkalarına uygulaması gibi)
  bu insanlar mı suçlu ? yoksa bu insanları bu hale getiren ailesi ve toplum mu?
  hoşuma giden fikir ile ilgili incilde geçen kısım;


  matta 5
  göze göz, dişe diş
  “ 'göze göz, dişe diş' dendiğini duydunuz. ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin. size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin. sizi bin adım yol yürümeye zorlayanla iki bin adım yürüyün. sizden bir şey dileyene verin, sizden ödünç isteyeni geri çevirmeyin.”