birbirine sarılan öğretmenlere ceza!

  11
  systemfailed 1.1.2020 18:43
  doğum gününü kutlamak için birbirine sarılan iki öğretmene soruşturma açıldı. savcılık, "sarılmak suç değil" derken, meb, öğretmenlere ceza verdi
  savcı: sarılmak suç değil

  bu arada çatak kaymakamlığı’nın suç duyurusu üzerine çatak cumhuriyet başsavcılığı iki öğretmen hakkında; “hayasızca hareketlerde bulunmak” iddiasıyla idari soruşturma başlattı. savcılık, emniyetten iki öğretmenin sarıldığı ana ilişkin görüntüleri istedi. görüntüleri ve belgeleri inceleyen mahkeme 10 ekim 2019 günü “kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. savcılık kararında; “yapılan soruşturma neticesinde, çatak ilçe emniyet amirliği tarafından düzenlenen görüntü inceleme raporunda da şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine dair bir görüntünün mevcut olmadığı, yalnız sarılma görüntüsünün mevcut olduğu, bu haliyle söz konusu hareketlerin bir suçu teşkil etmediği kameraların kapalı olduğu anlarda ‘uygunsuz’ diye tabir edilen bir takım davranışların olduğu varsayılsa bile ‘hayasızca hareketler’ suçunun unsurlarından olan aleniyet şartının sağlanamayacağı, söz konusu davranışların idari soruşturmaya dayanak oluşturabileceği de göz önünde bulundurarak, bu şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediğini dair kovuşturma yapılmasını gerektirecek yeterlilikte delil bulunmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi.


  milli eğitim'den öğretmenlere ceza
  savcılığın bu kararının ardından ise olay sonrası inceleme yapan milli eğitim bakanlığı müfettişleri kararlarını açıkladı. müfettişler kararlarında, iki öğretmenin okul içerisinde sarılmalarını “uygunsuz görüntü” olarak ifade ederek, sarılmayı; öğretmenler arasında olması gereken iletişimden çok öte bir davranış olarak yorumladı. raporun sonunda kararlarını açıklayan müfettişler, kadın öğretmene disiplin yönünden, “aylıktan kesme” cezası, idari yönden ise “il sınırları içinde ilçe dışında başka bir okulda görevine devam etmesi” kararı verdi. yine erkek öğretmen hakkında ise, ilçe sınırları dışında bir okula atanmasına karar verildi.

  karara karşı itirazda bulanan öğretmenler, kararın hukuki olmadığını söyleyerek, cezanın niyet okunarak verildiğini anlattı. öğretmenler avukatları aracılığıyla cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurdu.
 • 1
  caytiryakisi 20.11.2020 15:43
  vay ahlaksızlara bak sen ya, utanmadan sarılmışlar.
 • 0
  666o999 23.11.2020 20:45
  sokakta sarılsalar su dökecekler herhalde üstlerine... ne hale geldik yaa