allah'a şükretmeyi, atatürk'e de teşekkür etmeyi öğrenmek zorundayız.

  15
  alalade 14.5.2019 01:24
  kimi kendini entellektüel olarak adlandıranlar allah isimini zikretmenin yobazlık olduğunu, kimi de kendini hakiki müslüman olarak tanımlayan insanların atatürke yapılan herhangi bir övgüyü, teşekkürü dinsizlik olarak görmesi her iki tarafın da bölücü ve hoşgörüsüz olduğunu gösterir. ikisinin de birbirinden farkı yoktur aslında. bu görüşlerin sebebi ne peki? entellektüelin(!) batıyı, ilerlemeyi; hakiki(!) müslümanında müslüman olmayı yanlış yorumlaması yüzünden bu ülkede ayrımcılık, ötekileştirme çok fazla. bir kendinize gelin, kendinize tanımladığınız değerleri bir daha gözden geçirin. gerçek bir entellektüel okuyup araştırdığı için gerçeklerin farkındadır ama bu farkındalık ona kibir getirmez, bilgisini bir başkasını ezmek, dini değerleri kötülemek için kullanmaz. bir müslüman da, okuyup araştırarak dinin ona katmak istediği güzel ahlakı, hayata insan olmaya gönderildiğini anlar ve ülkesi için savaşmış bir liderin dini görüşünü değil ülkesi için yaptıklarını göz önüne alır. ayrıca atatürkün ateist olup olmaması sizi niye bu kadar ilgilendiriyor, ülkeyi kurtarmak için çabalamasına ufacık bir minnet dahi duyamıyorsan kusura bakma sen bu vatanı, verilmiş bunca şehidi görmezden geliyorsun demektir. ikisi arasında dengeyi sağlamalıyız, nutuğu okuyup ülkemizi milletimizin değerlerini; kuranı okuyup ahlakı, insan olmayı öğrenmemiz lazım. artık bu çatışmalardan sıkıldık, yeter!
 • 6
  sevde 14.5.2019 01:31
  ikisinde de zorundalık yoktur. dinde zorlama yokken atatürke teşekkür etmeye zorundalık demek zorbalık olur. ama saygı duyarsın iki tarafa da.
  1
  alalade 14.5.2019 02:04 ~ 02:05
  ben burada ne din ne de atatürkçülük adına konuşuyorum. toplumumuzun ihtiyacı olan bir düşünce yapısını anlatıyorum. zaten allaha duyduğun saygıdan dolayı şükredersin sana verdikleri için, bazı insanlar bunu yobazlık olarak algılayıp şükretmeyi bilmiyor müslümanım dediği halde. aynı şekilde atatürk konusunda da bu ülkenin kurtuluşu için yaptığı en ufak bir iyilik için bile teşekkür edebilmelisin, bazı insanlar da bunu dinsizlikmiş gibi görüyor. yani demem o ki bu ülkede fikirleri, dini inançlarımızı çok uçlarda yaşıyoruz, ya tam sevip ya tam nefret ediyoruz. ortasını bulmak ve iki tarafı da dengelememiz lazım bunun yolu da başlıkta dediğim noktadan geçiyor.
  0
  ferhattt 14.5.2019 17:15
  valla ara sıra sana hakvermiyorum değil.
  1
  sevde 14.5.2019 18:07
  bende ara sıra teşekkür etmiyorum değil.
 • 1
  bozuklimon 14.5.2019 03:24
  içimizdeki dindar görünümlü vatan hainleri olduğu müddetçe zor
  0
  alalade 15.5.2019 00:41
  aynı şekilde laik olduğunu iddia eden ama dine saygısı olmayan da çok puvo
 • 0
  reelsamurai 15.5.2019 00:09
  ben teşekkür etmek zorunda değilim
  1
  piiuv 15.5.2019 00:35
  aman kardeşim ne dedin öyle sen sakın düşünce özgürlüğünü kullanıpta fikrini beyan edeyim deme :) sevmek zorundasın(!)
  0
  alalade 15.5.2019 00:51
  teşekkür etmek eşittir sevmek değildir, çarpıtmazsan sevinirim. birinin kişiliğini beğenmiyor olabilirsin ama sana yaptığı en ufak bir iyilik için bile teşekkür edemiyorsan kusura bakma ama bu kibirden gelir. atatürkün dini inanışına değil, biraz vatanla ilgili yaptıklarına odaklansanız ya. böyle körü körüne nefret etmek size ne kazandırır?
  0
  piiuv 15.5.2019 00:57
  sen başlığa teşekkür etmeyi öğrenmek zorundasınız dersen bu iş olmaz kardeşim benim hayattaki önceliğim dinimdir senin ya da başkasının önceliği başkadır saygı duyarım istediği gibi sevsin saysın hatta tapsın beni ilgilendirmez lakin bazı şeyleri olmazsa olmaz gibi dayatmaktan vazgeçin :)
  1
  alalade 15.5.2019 01:17
  peki başlıkta allahın da ismi geçerken senin sadece atatürk kısmına odaklanman neyi gösteriyor? allahın ismini zikretmeyi yobazlık olarak nitelendirn bir kısım var, ben o konuya da değindim içerikte. biri dine olan samimiyetini diğeri de milletine olan samimiyetini gösteriyor. ayrıca demek istediğim bir insanın kişiliğine takılıp yaptığı işleri takdir etmemek, osmanlıda padişahların yeteneklerine yaptığı savaşa odaklanmak yerine haremde kaç tane cariyesi olduğuna odaklanmak gibi birşey. ona teşekkür etmeyi öğrenemezsek eğer sürekli nefret edersek yaptığı iyilikleri görmezden geliriz ve şuan toplumumuzda da olan büyük ayrışma ortaya çıkar. müslüman olup atatürkün adını anmaktan bu kadar korkmayalım, dinden çıkmıyoruz.
  0
  piiuv 15.5.2019 01:28
  puvom iyi niyetin için sana teşekkür ederim ama konunun hassas olması hasebiyle üstünde çok fazla durmak istemiyorum ama saygıdan ödün vermiyorum ihtilaftan ziyade ortak noktalarda ittifak etmek duasıyla :)
  1
  alalade 15.5.2019 00:47
  evet değilsin, sadece başlığa bakarak yorum yapmasanız keşke. içerikte ne anlatmak istediğime odaklansanız ya biraz.
 • 3
  esradeniz 15.5.2019 11:12
  güzel bir yazı olmuş
 • 1
  therosa 17.5.2019 04:53
  allah'a şükretmeyi, atatürk'e teşekkür etmeyi öğrenmek zorundayız?
  ülkemizin, toplumumuzun ihtiyaç duyduğu şey bu değildir hiçbir zaman da olmayacaktır.
  ben ateist bir insanı allah'a şükretmeye zorlayamam.
  ben mustafa kemal düşmanı bir insanı teşekkür etmeye zorlayamam.
  kimseyi zorlama yetkisi veyahut donanımına sahip bir birey değilim asla da olamam çünkü ben de onlar gibi bir bireyim.
  sadece herkes ne yapmak istiyorsa toplumu yaşanılabilir kılacak ve düzenini bozmayacak bir şekilde yapmalı.
  bir ateist müslümanın inancına karışmamalı, bir atatürkçü, atatürk düşmanını taşlamamalı. kimse ileri geri atıp tutamaz, herkesin bir sınırı ve sabrı var.
  0
  alalade 18.5.2019 14:40 ~ 14:42
  zorundayız kelimesini bu konunun bir gereklilik olduğunu düşündüğüm için yazdım. toplumumuzdaki belli bir kesiminin buna ihtiyaç duyduğunu hisssediyorum. burada müslüman olanlara ve büyük bir nefretle atatürke düşmanlık besleyenlere sesleniyorum. ateistleri kastettiğimi kim söyledi ki, müslüman olduğunu iddia eden ama allahın adını dahi anmaktan acizler için söyledim. ayrıca bir insan ateist olsa bile bir müslümanın dini konularda konuşmasını yobazlık olarak görmemeli. atatürk konusunda da demek istediğim buydu işte, evet nefret edene de aşırı sevene de saygı duymak zorundayız, benim değindiğim nokta, kafalarındaki bu aşırı nefret ve aşırı sevgi olgularına dikkat çekmek istedim, ikisi de bize hiçbirşey kazandırmaz. körü körüne nefret etmenin sağlıksız olduğuna değinmek istedim. yani özetleyeyim ateistleri işin içine katmadan yazdım bu yazıyı, müslümanların atatürke olan nefretini ve bazı entellektüel(!) kişilerin dini konuları gözardı ederek, dini; gelişmelerin önünde bir set olarak görmelerine değindim.